Olympia Blansko - preview 2019

Datum: 10.3.2019 | Autor: Jiří Vlach

Až do konce března Vám postupně budeme přinášet stručná preview jednotlivých extraligových týmů v pořadí od posledního týmu k vítězným Arrows Ostrava. Dnes pokračujeme třetím z našich předsezonních preview nového ročníku české extraligy 2019, tentokrát o týmu Olympia Blansko.

Olympia v sezoně 2018 rozhodně nezklamala a dokonce předčila některá očekávání, když poprvé od roku 2005 neskončila v extralize na posledním místě tabulky. Hráčskou sestavu doplnilo japonské duo Natsuhiko UeAkimasa Yamada a i když měl Yamada poněkud delší aklimatizační období, oba nakonec výrazně pomohli Blansku k pohodové záchraně v extralize a také k 6 výhrám v základní části, což byl nejlepší výsledek za posledních 12 let. V Blansku tak rozhodně mohou hodnotit minulou sezonu celkově jako úspěšnou.

 

Minulá sezona

ZČ: 6 W - 21 L (22,2%), 8.místo

baráž: 10 W - 4 L (71,4%), 2.místo

 

Top hráči základní části

  Jméno WAR
1. Kostka Jakub, P 1,6
2. Němec Jaroslav, OF 1,3
3. Ue Natsuhiko, C 0,8
4. Jelínek Tomáš, OF P 0,7
5. Havlíček Štěpán, P OF 0,6

 

3 up, 3 down

  • 27 letý nadhazovač Jakub Kostka (52 K, 19 BB v 75.0 IP, 113 FIP- a 1.5 WAR) byl podle statistiky WAR sedmým nejužitečnějším nadhazovačem základní části a podle odházených směn dokonce čtvrtým nejvytěžovanějším nadhazovačem v extralize. 
  • Před minulou sezonou v Blansku ukončil hráčskou kariéru Pavel Procházka, jeho roli však skvěle zastoupil Jaroslav Němec, který prožil svou zatím nejlepší extraligovou sezonu. Pálkařský průměr .305 AVG doplnil 8 ukradenými metami a vylepšil si svá kariérní maxima na 1,3 WAR a 119 wRC+. 
  • Velké problémy měla Olympia v minulé sezoně zejména v obraně. 66 chyb v poli byl druhý nejhorší výsledek hned za Třebíčí a 63,6% zahraných outů z odpalů do pole dokonce nejméně z celé extraligy. Zde je rozhodně velký prostor pro zlepšení.

 

X faktor

Kvalitní importi. Vypadá to, že v dnešní době se již bez kvalitních zahraničních posil nedá v extralize uspět a i takové týmy jako Arrows nebo Eagles spoléhají na důležitých pozicích na cizince. Olympia zůstávala dlouhou dobu týmem, který spoléhal téměř výhradně na své odchovance, ale po svém návratu mezi elitní české týmy v roce 2017 přivedla do svého týmu hned trojici hráčů asijského původu a v loňské sezoně je pak nahradila dalšími dvěma. Uvidíme, koho přivede Blansko do své sestavy letos, každopádně ať už to bude kdokoliv, velmi to ovlivní šance Blanska na teoretický postup do nadstavby.

 

Nejlepší scénář

Blansku se podaří doplnit tým několika výbornými importy a s jejich přispěním proklouzne mezi nejlepší šestku extraligy, podobně jako v roce 2016 Skokani Olomouc.

 

První domácí zápas

29.března, 18:00, vs. Hroši Brno