Začátek dobrý, všechno dobré?

Datum: 18.4.2019 | Autor: Jiří Vlach

Baseballové zápasy se dají vyhrávat různými způsoby: můžete vsadit na dobrý nadhoz, nebo na silnou pálku, můžete soupeře roztřílet homeruny, nebo ho naopak ubít sprškou singlů a rychlým pohybem po metách. Jedna věc je ale důležitá v každém zápase a tou je dobrý začátek. Týmy v MLB mají až 65% pravděpodobnost výhry v případě, že získají vedení hned v první směně utkání, například tým s momentálně nejlepší bilancí výher a porážek Tampa Bay Rays (14-4) válcuje své soupeře v prních směnách se skóre 21:3.

Jaká je situace u nás v české Extralize? Pohled na tabulku skórovaných bodů v první směně po prvních 9 zápasech vás možná poněkud překvapí:

 

Body v 1.směně zápasu
tým R R- +/-
BLA 10 1 9
DRA 7 4 3
HRO 7 4 3
ARR 6 5 1
EAG 3 3 0
KOT 5 5 0
TEM 1 4 -3
NUC 4 7 -3
TECH 5 9 -4
SKO 3 9 -6

 

V tabulce si račte povšimnout jisté anomálie; ano, na prvním místě se pod zkratkou BLA skrývá Olympia Blansko s výrazně kladným skóre 10:1. S velikým odstupem následují na dalších místech Draci s Hrochy a na konci tabulky se nachází Technika a Skokani, což už tak velké překvapení není. Jak se Blansko dostalo do takové pozice?

Připomeňme si, jak na tom vlastně Blansko zatím v probíhajícím ročníku Extraligy je: nejprve vyhrálo sérii s Hrochy Brno 2-1, poté ztratilo sérii s Třebíčí 1-2 a minulý týden ani jednou nestačilo na Draky Brno, takže zatím obsazuje dělenou sedmou příčku tabulky s bilancí 3-6 společně se Skokany a Tempem. Podle pálkařských statistik je Blansko dokonce na úplném dně tabulky, jelikož průměry .182/.281/.241 jsou vcelku suverénně nejhorší z celé Extraligy.

Situace se ale kompletně změní, pokud se podíváme pouze na první směnu zatím odehraných zápasů. V těch totiž hráči Blanska odpalují s průměry .349/.391/.488, což čísla jsou na úrovni Draků i Arrows, finalistů posledních dvou ročníků Extraligy. Nejvýrazněji se o to zasloužil Dondrei Hubbard, toho času na hostování z Draků Brno, jenž během prvních směn odpaluje s průměrem .625 AVG, 4 RBI a 3 R. Další tři runy skóroval Japonec Yuta Oshiro a navrátilec Radek Musil má v prvních směnách bilanci 2 H ze 4 AB s 3 RBI.

Minulý týden hráči Olympie vedli ve všech třech utkáních proti Drakům Brno dokonce ještě během třetí směny, ale nakonec všechna tři utkání prohráli. Proč Blansko nedokáže dotáhnout takto dobře rozjeté zápasy až do vítězného konce? Odpověď nabízí tento graf:

 

 

Olympia má problém zvládat závěrečné směny a to jak na nadhozu, tak i na pálce. Soupeři je ve druhé polovině zápasů zatím drtí rozdílem třídy. Blansko má totiž poměrně kvalitní dvojici startujících nadhozovačů Jakub Kostka - Štěpán Havlíček, ale jakmlie se tito dva vyčerpají a do hry vstoupí nadhazovači z bullpenu, začne to jít s Olympií z kopce a bilanci 23:10 z prvních třech směn pak přebije bilance 8:22 z prostředka a 8:35 ze závěru zápasů.

Proč se během utkání přestane dařit i hráčům na pálce pro mě zůstává trochu záhadou. Možná dokáží v první směně využívat momentu překvapení, resp. podcenění ze strany soupeřů, nebo prostě jen zatím narazili na samé kvalitní relievery soupeřů. Faktem je, že kromě Hubbarda (1,1 WAR) a Oshiry (0,5 WAR) zatím zbytek sestavy předvádí spíš podprůměrné výkony (-0,6 WAR), takže nadhazovačům soupeřům stačí si pohlídat tyto dva hráče a zbytkem lineupu projdou už relativně bez problémů. Každopádně bude určitě zajímavé sledovat výkony Hubbarda a spol. i v dalších zápasech sezony, protože letošní sestava Blanska v sobě skrývá nečekaně zajímavý potenciál.