Draci Brno - preview 2019

Datum: 27.3.2019 | Autor: Jiří Vlach

Toto je další z našich předsezonních preview nového ročníku české extraligy 2019. Celý březen jsme Vám přinášeli stručná preview jednotlivých extraligových týmů v pořadí od posledního týmu k vítězným Arrows Ostrava. Nyní se dostáváme téměř do finále: podíváme se na každoroční extraligové favority Draky Brno.

Je asi zbytečné na těchto stránkách představovat Draky Brno, nejúspěšnější klub extraligové historie a jeden z nejúspěšnějších klubů v českém sportu vůbec. Od roku 1995 vyhráli celkem 21 extraligových titulů a také v loňské sezoně to dlouho vypadalo, že si jdou pro titul č.22. Jenže baseball je nepředvídatelný sport, a tak titul nakonec po dramatické finálové sérii putoval k ostravským Arrows. Nic to však nemění na tom, že Draci jsou stále každý rok největším adeptem na titul a zůstávají dlouhodobě českým baseballovým vládcem.

 

Minulá sezona

ZČ: 26 W - 1 L (96,3%), 1.místo

nadstavba: 16 W - 4 L (80,0%), 1.místo

Czech Series: 1-3 (5:7, 3:4, 4:0, 3:5) vs. Arrows Ostrava

 

Top hráči základní části

  Jméno WAR
1. Dondrei Hubbard, 2B 2,4
2. Petr Čech, C 2,0
3. Arnošt Dubový, CF 1,7
4. Wesley Roemer, P 1,6
5. Radim Chroust, P 1,6

 

3 up, 3 down

  • Hlavním motorem dračího úspěchu v základní části byl fenomenální nadhoz. Draci měli týmové ERA 1.51, což byl historicky čtvrtý nejlepší výsledek v základní části extraligy. Každý ze čtveřice Wesley Roemer, Radim ChroustJohn Hussey nebo Petr Minařík by byl v jiném extraligovém týmu jasnou jedničkou. Všichni čtyři zakončili základní část s ERA i WHIP pod hodnotou 1 a s FIP- alesnpoň 160, tedy o 60% nad ligovým průměrem. 
  • Wesley Roemer ovšem sezonu v Dracích nedohrál a v tomto ročníku ho uvidíme v dresu Ostravy. Pro Draky to představovalo celkem nepříjemný problém, ovšem jen do chvíle, než přišla zpráva, že tým posílí nadhazovač Peter Moylan z Atlanty Braves! Jde dost možná o první přestup z MLB přímo do české extraligy a i když Moylanovi již je 40 let a celou kariéru odehrál jako reliever, v české extralize půjde určitě o zásadní postavu a největší hvězdu.
  • Draci během sezony dominovali na nadhozu i v obraně a jejich jediné 'slabší' místo byla síla na pálce, resp. počet homerunů, kterých dali Draci v základní části pouze 5. Proto tým posílil také Zach Wilson, který právě skončil na druhém místě nejvyšší australské ligy ABL s 12 HR ve 40 zápasech a mohl by konkurovat Terrelu JoyceoviMatěji Hejmovi v souboji o nejvíce homerunů. 

 

X faktor

Největší síla Draků spočívá především v jejich neskutečně široké a kvalitní soupisce, ve které je snad na každou pozici v sestavě nějaká kvalitní alternativa. Navíc Draci vychovávají stále nové mladé hráče (např. Červinka, Kalábek, Furko, Čapka, Večerka), kteří se postupně zapojují do A-týmu a Draci tak nezažívají žádné generační krize. Příznačná je také statistika užitečnosti hráčů podle WAR: v TOP 10 se umístil pouze jeden Drak (Dondrei Hubbard), zato na dalších 35 místech jich najdeme hned 11, tedy téměř každého třetího hráče! Draci prostě stále mají z čeho vybírat a to z nich činí dlouhodobě nejúspěšnější český tým.

 

Nejlepší scénář

O tom, že se Draci opět probojují do finále snad nikdo nepochybuje. V nejlepším scénáři by pak Draci jasně vyhráli Czech Series 3:0 a došli si pro svůj 22. český titul. Šanci mají velkou, tak jako každý rok.

 

První domácí zápas

29.března, 19:00, vs. Technika Brno