Eagles Praha - preview 2019

Datum: 25.3.2019 | Autor: Jiří Vlach

Toto je další z našich předsezonních preview nového ročníku české extraligy 2019. Až do konce března Vám postupně budeme přinášet stručná preview jednotlivých extraligových týmů v pořadí od posledního týmu k vítězným Arrows Ostrava, tentokrát se dostáváme k bronzovým Eagles Praha.

Eagles Praha velmi těsně získali 'titul' pro nejlepší pražský tým a o jediný zápas proklouzli na úkor pražské Kotlářky z nadstavby extraligy do semifinálové Wild Card série proti Arrows Ostrava. Tým těžil hlavně z dobré pálky a před novou sezonou posílil o dva zahraniční nadhazovače, kteří již mají s českou extraligou zkušenosti z Draků Brno: Adam Holland a Jason Jarvis. V základní části bude týmu chybět Marek Chlup, který hraje v Americe za univerzitu NC State, ale lineup Eagles byl vloni tak široký, že by měl být schopný ho nahradit. 

 

Minulá sezona

ZČ: 19 W - 8 L (70,4%), 3.místo

nadstavba: 11 W - 9 L (55,0%), 3.místo

Wild Card Series: 0-2 (3:5, 0:8) vs. Arrows Ostrava

 

Top hráči základní části

  Jméno WAR
1. Petr Zýma, IF 3,0
2. Matěj Hejma, CF 2,9
3. Joseph Wittig, 3B 2,4
4. Marek Chlup, RF 2,0
5. Taylor Thurber, P 1,7

 

3 up, 3 down

Eagles již několik sezon táhnou tradičně silné statistiky na pálce, v minulé sezoně dokonce srovnatelné s mistrovskými Arrows Ostrava. 26 HR, 185 RBI a 56 SB v základní části byly druhým nejlepším výsledkem extraligy, stejně jako .480 SLG nebo .878 OPS. Čtveřice WittigZýmaHejmaChlup dohromady tvořila možná nejnebezpečnější top-of-the-lineup v lize.

Petr Zýma prožil životní základní část sezony, ve které se stal podle statistiky WAR druhým nejlepším pálkařem extraligy za Terrelem Joycem a před Danielem Vavrušou, či spoluhráčem Matějem Hejmou. Odpálil 7 HR a 34 RBI s průměrem .420/.462/.786 a jeho 23 vícemetových odpalů bylo dokonce o jeden více, než zvládl Terrel Joyce. To vše však s velmi vysokým .435 BABIP, takže bude velmi zajímavé sledovat, jak se Zýmovi podaří tato čísla přenést do nové sezony.

Pokud bychom chtěli najít nějakou relativní slabinu Eagles, pak by to byl zřejmě nadhoz. To se ale v této sezoně zřejmě změní, protože Eagles přivedli dva americké nadhazovače se zkušenostmi z české extraligy, konkrétně Adama Hollanda a Jasona Jarvise, kteří před třemi lety pomohli k titulu Drakům Brno. Navíc Eagles dorůstá generace mladých nadhazovačů jako Vojtěch Bužga nebo Ondřej Hegr, jenž by se letos mohla začít více prosazovat do extraligové akce.

 

X faktor

Matěj Hejma je takový Mike Trout v českých podmínkách. Oba hrají center field, oba dlouhodobě dominují svým ligám v pálkařských statistikách a jsou to hráči, na které se bude po konci jejich kariér dlouho vzpomínat. Kariéra Matěje Hejmy se navíc dostává do fáze, kdy se nabízí porovnání s další českou legendou Pavlem Budským: Hejma zatím do svých 29 let odpálil celkem 71 HR v zákl. části, Pavel Budský měl za stejné období 66 HR (a většinou před rokem 2002, tedy ještě kovovými pálkami). Navíc Hejma překonal 10 HR v zákl. části již 4x za sebou, což se Budskému nikdy nepovedlo. Matěj Hejma také překonal 200 wRC+ v posledních čtyřech sezonách v řadě, Budský jich měl za celou svou kariéru celkem pět a nikdy ne více, než dvě takové sezony po sobě. Může se stát Matěj Hejma historicky nejlepším pálkařem české extraligy? A dokáží Eagles nějak využít toho, že mají takového hráče uprostřed svého lineupu?

 

Nejlepší scénář

Nové posily Eagles na nadhozu podpoří tradičně silnou pálku a Eagles se opět probojují do Wild Card Series. Ta by mohla být o poznání vyrovnanější než vloni a třeba by opět po sedmi letech mohlo klapnout i finále.

 

První domácí zápas

29.března, 19:00, vs. Třebíč Nuclears