Očekávané finále sezony

Datum: 25.9.2018 | Autor: Jiří Vlach

Finálová Czech Series, vyvrcholení letošní sezony české baseballové extraligy, se odehrává přesně podle loňského scénáře: do finále postoupili přímo vítězové základní části i extraligové nadstavby Draci Brno, kteří v sérii na tři vítězná utkání opět po roce vyzvou vítěze Wild Card série Arrows Ostrava. Nejde tedy o žádné překvapení, oba týmy byly adepty na Czech Series už před sezonou a do finále se dostaly naprosto zaslouženě.

Půjde už o celkově šestou finálovou sérii mezi Draky a Arrows, přičemž Draci Brno vždy dokázali Ostravu ve finále porazit a v pěti předchozích finálových sériích drží výrazně lepší bilanci 15-4. Také v letošní sezoně se Drakům dařilo pravidelně Ostravu porážet, ze sedmi zápasů šestkrát odešli vítězně a ve výsledcích se dají najít i jasné výhry 10:0, 8:1 nebo 7:0. V žádném případě to však neznamená, že by mělo být o vítězi předem rozhodnuto. Stačí si vzpomenout na loňské finále mezi Draky a Arrows, ve kterém o vítězi každého utkání rozhodoval pouze jediný bod.

Bude to také souboj nejlepší ofenzivy v lize, proti nejlepší obraně v lize. Od začátku sezony nasázeli Arrows soupeřům 58 HR a 348 RBI, proti 17 HR a 288 RBI Draků Brno. Za úspěchem Arrows stojí zejména fenomenální výkony Terrella Joyce, který dokonce útočí na absolutní český rekord v počtu homerunů za sezonu. A právě zde se nachází jeden z klíčových bodů celé finálové série: prosadí se konečně Terrell Joyce i proti Drakům?

Joyce nadhazovače Draků Brno velmi dobře zná (získal vloni v dračím dresu ligový titul), ale stejně tak evidentně znají i nadhazovači Draků všechny Joyceovi slabiny. Po přestupu do Arrows se mu na Draky Brno zatím vůbec nedaří; zatímco proti ostatním extraligovým soupeřům má na pálce neskutečné statistiky .496/.608/1.244, v sedmi zápasech proti Drakům je to pouze .143/.143/.179, 0 HR a jedno jediné RBI. Navíc byl 11 krát z 28 AB strikeout a nedostal ani jednu metu zdarma. 

Říká se, že tituly v baseballu vyhrává nadhoz a zde by měli mít navrch Draci Brno. Už když na jaře k Drakům přestoupil John Hussey z Techniky Brno bylo jasné, že dračí nadhazovači budou opět velmi silní. Ovšem dračí baterie nadhazovačů je letos naprosto dominantní:

Základní část Draci zakončili s 1.51 ERA (historicky 4.místo) a jako první tým české extraligy se dostali pod 1.000 WHIP (hity soupeřů plus mety zdarma na jednu směnu) s 0.979 WHIP. 

Zvítězí nakonec preciznost Draků Brno na nadhozu, nebo tvrdá síla Arrows na pálce? Získají Arrows první titul v moderní extraligové historii pro Ostravu, nebo se budou už po 22. radovat Draci Brno? Finálová série začíná v pátek 28.září večer a rozhodnuto bude nejpozději v sobotu 6. října odpoledne!