Skokani Olomouc - preview 2019

Datum: 8.3.2019 | Autor: Jiří Vlach

Toto je druhé z našich předsezonních preview nového ročníku české extraligy 2019. Až do konce března Vám postupně budeme přinášet stručná preview jednotlivých extraligových týmů v pořadí od posledního týmu k vítězným Arrows Ostrava, druhý díl je tedy o předposledních Skokanech Olomouc.

Pro Skokany Olomouc byl rok 2017 výsledkově nejúspěšnější sezonou v klubové historii, a tak vstupovali do sezony 2018 s optimistickým očekáváním. Bohužel se ale velmi brzy ukázalo, že nahradit supersilnou dvojici Dylan Brammer - Max Mac Nabb, která zařídila Skokanům jen v základní části 2017 zhruba 10 výher a dotáhla tým až do playoff, bude pro Skokany neřešitelný problém. Baráž se nakonec ukázala jako nevyhnutelnou, ale i přes některá klopýtnutí (např. dvě prohry s Jabloncem) nakonec Skokani extraligu uhájili i pro letošní rok.

 

Minulá sezona

ZČ: 5 W - 22 L (18,5%), 9.místo

baráž: 9 W - 5 L (64,3%), 3.místo

 

Top hráči základní části

  Jméno WAR
1. Joel Chapman, P 1,6
2. Jakub Voják, C 1,4
3. Matěj Lázníček, OF 1,3
4. Nathan Van der Linden, U 0,9
5. Marek Sova, C 3B 0,8

 

3 up, 3 down

  • Tým pohořel zejména na nadhozu s děsivým týmovým průměrem 8,08 ERA a 2,035 WHIP po konci základní části, což byly zdaleka nejhorší statistiky v celé extralize. Ani výkony na pálce nebyly příliš přesvědčivé a tak výsledky 0:10 nebo 1:15 byly zejména proti silným soupeřům spíš pravidlem, než vyjímkou. 
  • Klubová legenda Jakub Voják je jedním z nejlepších českých catcherů současnoti a s jeho výkony stojí i padají výkony celého týmu. Navíc přes zimu pravidelně jezdí hrát baseball do Austrálie a jeho kontakty už mnohokrát vyústily ve výborné posily pro olomoucký tým. I letos bude velmi záležet na tom, jaké posily pro svůj tým dokáže přivést.
  • Jedním ze světlých bodů v sezoně 2018 byly pro Skokany výkony mladého reprezentanta Matěje Lázníčka. Vylepšil si kariérní maxima ve WAR (1,3) i v wRC+ (125) a má našlápnuto se stát jednou z hlavních tváří Skokanů Olomouc pro příští sezony.

 

X faktor

Nadhoz. Největší kámen úrazu Skokanů v minulé sezoně a zdroj neustálé frustrace jak pro fanoušky na tribuně, tak jistě i pro samotné hráče na hřišti. Jediným nadhazovačem, který v extraligové konkurenci obstál, byl Joel Chapman a pokud odečteme jeho ERA (4,32) od zbytku týmu, dostaneme se na celkové týmové ERA 10,28, což už je opravdu nepěkný, ošklivá věc. Nadhazovači Skokanů měli také jako jediný extraligový tým na svém kontě méně strikeoutů než met zdarma, což se stalo poprvé od sezony 2016 (a i tenkrát šlo o Skokany). Pokud chtějí Skokani v extralize opět začít pravidelně vítězit, musí zapracovat na lepším nadhozu za každou cenu.

 

Nejlepší scénář

Podoboně jako u Techniky Brno i Skokanům se podaří posílit o skvělé zahraniční posily zejména na nadhozu a udržení extraligy by neměl být větší problém. Pokud se všechno perfektně sejde, pak můžou Skokani zabojovat i o playoff šestku jako v roce 2017.

 

První domácí zápas

30.března, 14:00, vs. Arrows Ostrava