Technika Brno - preview 2019

Datum: 6.3.2019 | Autor: Jiří Vlach

Toto je první z našich předsezonních preview nového ročníku české extraligy 2019. Až do konce března Vám postupně budeme přinášet stručná preview jednotlivých extraligových týmů v pořadí od posledního týmu k vítězi extraligy. První na řeč tedy přijde Technika Brno.

Slavná a kdysi úspěšná Technika vloni prožila sezonu hrůzy. Potíže se sestavením týmu a vlna odchodů důležitých hráčů již před sezonou dávaly tušit, že rok 2018 bude pro Techniku velmi obtížný, což se beze zbytku naplnilo. Pouze tři výhry z 27 zápasů a nejhorší útok ligy v základní části znamenaly jasné poslední místo v tabulce. V Technice nyní doufají, že již narazili na dno od kterého se mohou odrazit ke světlejším zítřkům.

Minulá sezona

ZČ: 3 W - 24 L (11,1%), 10.místo

baráž: 9 W - 5 L (64,3%), 4.místo

 

Top hráči základní části

  Jméno WAR
1. Joe Rivera 3,0
2. Richard Sázavský 0,6
3. Mário Gottschall 0,6
4. August Gallardo 0,6
5. Vojtěch Pomazal 0,5

 

3 up, 3 down

  • Jak již bylo zmíněno v úvodu, Techniku zasáhla před minulou sezonou vlna odchodů stabilních opor týmu. Daniel Mráz se rozhodl již dále v aktivní kariéře nepokračovat, John Hussey odešel k Drakům Brno, mladý Lukáš Trunkát naopak k Hrochům a Andrew MedeirosPetrem Gehlem zpět do zahraničí. Celkem Technika přišla o hráče v hodnotě zhruba 11 WAR. To by položilo i Draky...
  • Největším tahounem Techniky byl v roce 2018 jednoznačně americký nadhazovač Joe Rivera, podle statistiky WAR i podle hozených strikeoutů nejlepší nadhazovač základní části extraligy. V baráži poté dotáhl Techniku k záchraně neskutečně dominantními výkony s bilancí 6-1 a s 106 strikeouty v 53 směnách. Celkem si připsal 8 z 12 výher Techniky v celém ročníku.
  • Technice chybí střední generace hráčů mezi 25 a 35 lety a proto se musí spoléhat na mladé hráče leckdy ještě v juniorském věku. Teprve 17 letý Vojtěch Pomazal byl jedním z juniorů, kteří v sezoně rozhodně nezklamali a stal se dokonce nejmladším hráčem, jenž v základní části loňské sezony odpálil homerun. Spolu s Mário Gottschallem tvoří naději Techniky na lepší budoucnost.

 

X faktor

Technika má nejmenší hřiště v extralize, a proto se v minulosti vždy spoléhala na silné ofenzivní lineupy v čele s Martinem Stříteckým nebo Jiřím Markem. Teď však přišel čas generační obměny a Technika má najednou ohromný problém vyhrávat doma na vlastním hřišti: z 13 utkání základní části vyhrála doma pouze jediné. A důvod? Technice chybí síla na pálce, .270 SLG v domácích zápasech je méně, než SLG všech ostatních týmů při zápasech na Kraví hoře. Dokud Technika nebude opět schopná na svém domácím hřišti alespoň některé soupeře přestřílet, z problémů se jen tak nedostane.

 

Nejlepší scénář

Tým se podaří posílit o skvělé zahraniční posily na pálce i na nadhozu, junioři budou pokračovat v dobrých výkonech a výhrami v důležitých zápasech v baráži si Technika zajistí poklidnou záchranu v extralize.

 

První domácí zápas

30.března, 14:00, vs. Draci Brno