Tempo Praha - preview 2019

Datum: 18.3.2019 | Autor: Jiří Vlach

Toto je v pořadí již šestý z našich předsezonních preview nového ročníku české extraligy 2019. Až do konce března Vám postupně budeme přinášet stručná preview jednotlivých extraligových týmů v pořadí od posledního týmu k vítězným Arrows Ostrava, tentokrát bude řeč o Tempo Titans Praha.

Tempo Titans Praha nezačali sezonu příliš dobře, ale ve druhé polovině základní části se i za výrazného přispění kolapsu Třebíče dokázali probojovat do nadstavby playoff, kde třikrát porazili Hrochy Brno a jednou dokonce i budoucího mistra z Ostravy. Nakonec zakončili sezonu na pěkném 5.místě (přestože vyhráli pouze 29,8% svých zápasů), což by určitě na Tempu brali i letos. Tempo má velmi mladý tým, který už pět sezon v řadě spoléhá hlavně na Jakea Rabinowitze a bude na něj spoléhat i v roce 2019.

Minulá sezona

ZČ: 9 W - 18 L (33,3%), 6.místo

nadstavba: 5 W - 15 L (25,0%), 5.místo

 

Top hráči základní části

  Jméno WAR
1. Jake Rabinowitz, P 3B 3,2
2. Marek Minařík, P IF 1,3
3. David Nevěřil, P IF 0,9
4. Šimon Peřina, OF 0,7
5. Matěj Pláteník, IF 0,4

 

3 up, 3 down

Jestli při pohledu na loňské statistiky Tempa něco překvapilo, pak to byla jeho obrana v poli. I přes nízký věkový průměr hráčů v obraně (nebo možná právě proto) skončilo Tempo základní část s 0.729 DEF (procento odpálených míčků do pole zahraných jako outy), což byl druhý nejlepší výsledek v extralize. Celkově Tempo obdrželo v ZČ 118 runů, tedy pouze o 8 méně než Kotlářka nebo Eagles a zhruba dvakrát méně, než Skokani Olomouc.

Ruku v ruce s obranou v poli jdou i nadhazovačské statistiky. Určit, jestli za nízký počet obdržených bodů může spíš kvalitní nadhoz, nebo dobrá obrana, je zhruba stejně těžké, jako se rozhodovat, zda byla dřív slepice nebo vejce. Každopádně Tempo vloni odehrálo základní část s ERA 3.24, nejlepším týmovým výsledkem za 12 let. A dvojice Jake RabinowitzMarek Minařík je více než solidní stavební kámen i pro letošní sezonu.

Během nadstavbové části jsme se dočkali také jednoho úkazu, který by se snad dal zařadit mezi paranormální jevy: Marek Minařík začal kromě nadhazování také pravidelně chodit na pálku a dařilo se mu tam neskutečně dobře: .393/.433/.571 s 22 hity a 2 HR v 60 AB. Dobře pálících nadhazovačů bychom našli v extralize několik, toto je však výjimečný případ v tom, že Minařík měl před začátkem nadstavby pouze 2 AB v celé své extraligové kariéře! Uvidíme, jestli začne Marek Minařík nastupovat na pálce pravidelně, nebo zda se jednalo o jednorázový "zázrak".

 

X faktor

Alfa a omega výkonů Tempa v posledních pěti sezonách se jmenuje Jake Rabinowitz. Tento 31 letý Američan, nejlepší nadhazovač roku 2014 a jedna z nejvýraznějších postav na českých hřištích plní v Tempu střídavě roli nadhazovače a třetího metaře a v obou dvou exceluje. Za svou extraligovou kariéru má 145 wRC+ na pálce a 140 FIP- na nadhozu, tedy nadprůměrné hodnoty ve srovnání s extraligovým průměrem, odpaluje s průměry .340/.431/.531 a na nadhozu má 425 strikeoutů v 438 směnách. Ostatně v počtu strikeoutů patřil ve všech pěti sezonách vždy do TOP-10 české extraligy. A podle WAR se od roku 2014 podílel na téměř 12 z celkových 37 WAR Tempa, tedy zhruba na 33% WAR celého týmu za posledních pět let! V extralize není pro svůj tým nikdo další takto nepostradatelný.

 

Nejlepší scénář

Tempo může opět reálně pomýšlet na účast v nadstavbě pro nejlepších 6 týmů v případě, že opět přetlačí Třebíč Nuclears a že Skokani, Blansko nebo Technika nějak zázračně neposílí a Jake Rabinowitz se nezraní. Nejlepším scénářem by bylo zopakovat letošní páté místo. 

 

První domácí zápas

31.března, 14:00, vs. Kotlářka Praha