Věk nezastavíš

Datum: 25.2.2019 | Autor: Jiří Vlach

Baseball se jako jeden z mála týmových sportů nehraje na čas. Přesto hraje čas v baseballu důležitou roli, zejména v dlouhodobém měřítku. Každý mladý hráč se obvykle s postupem času na začátku své kariéry nejprve zlepšuje, dokud jeho tělo nezačne stárnout a jeho statistiky se pomalu nezačnou zhoršovat.

Každý jistě i ze sledování jiných sportů jistě tuší, že někdy po třicítce výkonnost sportovců klesá. V baseballu však máme velkou výhodu v tom, že známe statistiky hráčů po celou jejich kariéru a můžeme podrobně sledovat jejich vývoj v čase. Vězměme si například statistiku OPS, což je součet statistik OBP a SLG, tedy procentuální úspěšnosti v dostávání se na mety a délce průměrného odpalu. Hráči s nejvyšším OPS trefují míčky často a tvrdě. Je to tedy ideální ukazatel pro rychlé a jednoduché posouzení kvality pálkařů.

 

 

V tomto grafu vidíte průměrné OPS pro pálkaře podle jejich věku pro českou extraligu v letech 2002 až 2018. Průměrná křivka OPS dělá oblouk, který vrcholí někde mezi 24. až 31. rokem věku, poté jde pomalu (ale jistě) dolů a po 40 už klesá celkem strmě (samozřejmě existují výjimky jako Pavel Budský, nebo Aleš Navrátil).

A jak jsou na tom nadhazovači? V podstatě stejně jako pálkaři. Vrchol jejich kariéry podle WAR (tedy užitečnosti pro tým) přichází mezi 25. až 30. rokem života:

 

 

Další zajímavý pohled nabízí statistika ukradených met. Ta totiž krásně ilustruje, v kterém věku dosahují lidské svaly největší rychlosti a výbušnosti, jak můžete vidět v dalším grafu:

 

 

Graf ukazuje počet ukradených met v české extralize podle věku hráčů a je z něj zřetelně vidět, že vrchol v rychlosti běžců přichází už daleko dříve, než na pálce, zhruba ve věku 22 až 25 let. Navíc, po tomto vrcholu sprinterská rychlost celkem rapidně klesá a po pětatřiceti už hráči téměř žádné mety nekradou. Je to tím, že výbušnost mizí z lidských svalů už někdy po 25. roce života. Důvody, proč naše těla postupem času ztrácejí na výkonnosti, jsou na složitější vysvětlení, kterého zde nejsem schopen (hezky je to popsáno například zde).

Člověk nemusí zrovna mít vystudovanou fyzioterapii, aby poznal, že za tento článek žřejmě Nobelovu cenu za biofyziku nedostanu. Každý jistě na svém vlastním těle od určitého věku sám cítí, že pomalu stárne. Baseball ale nabízí hezký způsob, jak tento proces zobrazit na reálných číslech. Takže pokud se už nacházíte na té špatné straně třicítky a máte pocit, že vám to už neběhá tak jako dřív, pak je to úplně normální.