Arrows Ostrava - preview 2024

Datum: 28.3.2024 | Autor: Jiří Vlach

Hned v druhém letošním preview se dostane na Arrows Ostrava, ještě relativně nedávno hegemony české Extraligy. Tým, který se během let 2017 až 2021 dostal pětkrát za sebou do finále (z toho třikrát vyhrál titul), bohužel vloni narazil na nové dno a po nepřesvědčivé sezoně 2022 musel tentokrát dokonce bojovat o holé udržení Extraligy v baráži. Bude tato sezona konečně úspěšnější a blýská se snad v Ostravě opět na lepší časy?

 

Pravděpodobná sestava

*hvězdičkou jsou označeni cizinci, tzv. "importi"

Je paradoxní, že jeden ze zahraničních importů, spojka ze slovinska Mark Rudolf, se ani nemusí dostat do základní sestavy. Dokud se neuzdraví Jakub Grepl, pak se o první metu podělí zřejmě další import Brandon Smith a Matyáš Kozel. Jakub Kubica a Radim Novotný by měli být stálicemi ve vnitřním poli, o roli catchera se opět podělí duo Vykoukal - Gottschall a v outfieldu zřejmě uvidíme i novou posilu z Techniky Jakuba Mánka, ať už to bude ve středu zadního pole, nebo na krajích. 

 

Minulá sezona

ZČ: 7 W - 14 L (33,3%), 7.místo

baráž o EXL: 17 W - 3 L (85,0%), 2.místo

 

Top hráči základní části

 

  Jméno WAR
1. Jakub Kubica 1,2
2. Jakub Malík 1,0
3. Boris Bokaj 0,7
4. Matyáš Kozel 0,7
5. Jakub Grepl 0,7

  

3 up, 3 down

  • Před začátkem sezony oznámil svůj návrat do Extraligy po devíti letech reprezentační nadhazovač Jan Tomek, což dává Arrows jednu z nejlepší rotací startujících nadhazovačů v Extralize. Trio Satoria - Tomek - Jan Kozel by navíc měli podporovat Brandon Smith či hrající trenér Boris Bokaj jako střídající nadhazovači v závěrech zápasů a to už je pořádná síla.
  • Vloni nebylo v Ostravě všechno tak pochmurné, jak by se možná mohlo zdát: stejně jako vloni vyhráli Arrows (možná historicky poslední) Český baseballový pohár, když ve finále předčili již znatelně oslabené Hrochy Brno 2:1 na zápasy. Navíc uspěli i na Poháru Mistrů, kde hráli možná svůj nejlepší baseball v sezoně a jen díky horšímu skóre nepostoupili po dvou výhrách ze skupiny do semifinále mezi 4 nejlepší týmy Evropy!
  • Během zahraničního studia na podzim minulého roku se bohužel zranil Jakub Grepl a to tak nešťastně, že musel strávit několik týdnů v jihokorejské nemocnici s poraněným ramenem. Je tedy otázka, jak a jestli vůbec zasáhne český reprezentant do letošní extraligové sezony, což je pro Arrows nepříjemná ztráta kvalitního pálkaře.

 

X faktor

Bolavým místem Arrows v uplynulých dvou sezonách byl jejich pálkařský lineup. Po lehce podprůměrné sezoně 2022 přišel bohužel další pokles a v základní části měli ostravští pálkaři vůbec nejhorší statistiky z celé Extraligy v každé kategorii: .228 AVG, .325 OBP, .301 SLG a .626 OPS. 

Situaci nepomohlo ani to, že Arrows v posledních letech příliš neutrácí za hráče ze zahraničí (pokud nepočítáme slovenské baseballisty). Jediným importem pálkařem byl vloni Američan Rory Graf, který se bohužel ale v základní části vůbec nechytil a do formy se dostal až během druhé poloviny sezony.

Letos přivádí Arrows dvojici Brandon Smith a Mark Rudolf. Smith již působil v Extralize minulý rok v týmu Techniky Brno a v baráži předváděl skvělé výkony, Rudolf je spíš velká neznámá, která zřejmě bude muset o své místo v základní sestavě teprve zabojovat. Bude to stačit na vylepšení lineupu, který pro tuto sezonu ztratil Grafa a Grepla?

 

Nejlepší scénář

Pálkařský lineup má v sobě sice pořád mezery, ale na nadhozu by měla Ostrava patřit k nejlepším v lize. Snovým výsledkem by bylo 4. místo po základní části, a tím i vstupenka do play-off, ale k tomu se musí opravdu všechno sejít na výbornou a nejhorší útok minulé sezony musí pálit o poznání lépe.

 

První domácí zápas

pátek 12. dubna, 19:00, vs. KOT

 

Příchody/Odchody

+ Jan Tomek (Regensburg/GER), Brandon Smith, Mark Rudolf (importi), Mario Gottschall, Jakub Mánek (Technika/hostování), Matyáš Novotný, Viktor Kaňok (oba Frýdek-Místek)

- Rory Graf (import), Jakub Grepl (zranění)

 

Reprezentanti

Hráči na ME 2023

Ondřej Satoria, Jakub Kubica

Hráči na MS U18 2023

Jan Kozel

 

Hráči v Americe

Michal Kovala (Georgia Tech/NCAA I)

 

*Pokud se Vám náš web líbí a navštěvujete nás pravidelně, budeme rádi, když nás podpoříte i na našem Patreonu. Děkujeme!