Kontakt

Datum: 23.11.2017 | Autor: Jirkush

Kontakt

  • Pokud jste našli chybu, máte dotaz, nebo se chcete třeba aktivně zapojit psaním článků, napiště nám na email 
    baseballstatcz@gmail.com
  • Všechny údaje z této stránky jsou volně k dispozici pro další využití
    (v případě novinářských článků prosím pouze o uvedení této stránky jako zdroje)

 

O nás

Tyto stránky vznikly jako fanouškovský projekt ve volném čase jediného člověka (mě). Moje jméno Jiří Vlach a baseball jsem nikdy v životě nehrál, to mi nicměné nezabránilo v tom, abych mu jako fanoušek totálně nepropadl. S rozmachem rychlého internetu jsem zhruba před deseti lety začal po večerech sledovat americkou MLB (go Cubs!), ale na první živý zápas jsem se zašel podívat až před dvěma lety v Praze. Můj první dojem by se dal popsat jako malý kulturní šok. Všechno, co jsem znal přes obrazovku z MLB, najednou na stadionu chybělo. Místo hlučného stadionu zaplněného desítkami tisíc lidí je v českých poměrech celkem běžné, když přijde diváků na zápas méně, než je hráčů na hřišti. Na tribunách (pokud na stadionu vůbec nějaké jsou) někdy bývá takové ticho, že můžete slyšet, co si povídají polaři v zadním poli. Multifunkční videoobrazovka nikde...

Po pár okamžicích si ale uvědomíte, že před vámi se hraje stejná hra, která pobláznila USA, Latinskou Ameriku nebo Japonsko. V české lize navíc rozhodně není nouze o nečekané momenty a obrovské zvraty. Jen v loňské sezoně jste mohli vidět například no-hitter Jana Nováka z Kotlářky, 22 strikoutů Dylana Brammera z Olomouce v zápase proti Blansku, zápas ve kterém Max Mac Nabb odházel 10 strikeoutů a odpálil 2 homeruny, nebo neuvěřitelný obrat v zápase mezi Arrows a Eagles z 0:11 na konečných 12:11. A pokud to nestačilo, tak všechny finálové zápasy mezi Arrows a Draky Brno rozhodovala až dramatická devátá směna.

Česká baseballová extraliga toho na hřišti může nabídnout opravdu dost, hlavní problém ale dle mého názoru leží mimo hřiště. Baseball se totiž u nás zatím nedokáže příliš prodat! Když jsem před dvěma lety šel na svůj první zápas, čekal jsem, že na stadionu dostanu třeba alespoň na papíře vytištěné sestavy s několika základními statistikami. V MLB je běžné, že diváci sledují zápasy nejen kvůli tomu, jestli jejich tým vyhraje, ale chtějí také posuzovat jednotlivé hráče podle toho, jak se jim zrovna daří. Mohou sledovat jejich podrobné statistiky na světelné tabuli nebo doma na televizní obrazovce, mohou si doma číst články na internetu a procházet všemožné statistické tabulky. Pro mě je tohle jedna ze zásadních věcí, proč mě baseball tak baví a která u nás právě nejvíc chybí. 

Za mořem v americké MLB jsou tyto věci běžně pod drobnohledem fanoušků, novinářů a baseballových expertů, u nás je však už dlouhou dobu situace v tomto směru celkem jalová. Českému fanouškovi až doteď nezbývalo, než se brodit oficiálním webem a proklikávat se jednotlivými záložkami, případně hledat statistiky z ročenek v pdf, což rozhodně není ideální a většinu lidí to spíš odradí. Pravda, vloni byl spuštěn pěkný web extraligy, ale jeho potenciál je stále ještě z velké části nevyužitý. Články vycházejí sporadicky a analýzy statistik prakticky vůbec. Proto vznikla tato stránka, aby u nás pomohla český baseball lépe přiblížit fanouškům (podobně jako například milujeme-baseball.cz) a třeba se díky ní podaří probudí k větší aktivitě i další. 

Vím, že tyto stránky nejsou dokonalé, ale tvořil jsem je jako fanoušek baseballu pro další fanoušky baseballu. Data chci během sezony aktualizovat alespoň jednou týdně, nejlépe v neděli večer po každém odehraném víkendu, ale může se stát, že to někdy nestihnu, proto buďte prosím shovívaví. Nejde o oficiální projekt ČBA a nemám z těchto stránek žádné příjmy.