Sokol Hluboká - preview 2024

Datum: 30.3.2024 | Autor: Jiří Vlach

Sokol Hluboká se definitivně zabydlel v Extralize a nyní se chystá již na svou čtvrtou sezonu v naší nejvyšší soutěži v řadě. Tým okolo Martina Mužíka se podruhé během tří let dokázal probít do TOP-6 a navíc se kromě kvalitních zahraničních hráčů začínají pomalu prosazovat i nové mladé tváře, které vzešly z vlastní výchovy klubu. Bude to ale stačit na první čtyřku v tabulce?

 

Pravděpodobná sestava

*hvězdičkou jsou označeni cizinci, tzv. "importi"

Sestava Sokolu je velice podobná té z loňského roku. Středobodem je samozřejmě catcher/prvometař Martin Mužík, na nadhoz se vrací Alec Lemmon a neměli by chybět ani nové tváře loňské sezony, jako Viktor Sedláček, či Michal Cajz. Camdena Vasqueze by v zadním poli mohl nahradit nový import Mike Fitzsimmons, který má podobný profil. Zároveň je také možné, že Hluboká ještě oznámí příchod dalších zahraničních posil, takže skutečná sestava v extraligových zápasech se může od této nakonec poněkud lišit.

 

Minulá sezona

ZČ: 12 W - 9 L (57,1%), 4.místo

baráž: 5 W - 15 L (25,0%), 6.místo

 

Top hráči základní části

  Jméno WAR
1. Martin Mužík 2,4
2. Camden Vasquez 1,4
3. Matěj Dvořák 1,1
4. Takamune Ichige 1,0
5. Alec Lemmon 0,9

  

3 up, 3 down

  • Jednoznačným lídrem týmu stále zůstává Martin "Magic" Mužík, po Martinu Červenkovi zřejmě druhý nejlepší pálkař uplynulého ročníku Extraligy. Mužík dostal podruhé v kariéře svůj pálkařský průměr nad .400 AVG (konkrétně .408 AVG), k tomu přidal 7 homerunů a 26 ukradených met, nejvíce z celé Extraligy!
  • Průlomovou sezonu prožil 25 letý pravý polař Hluboké Matěj Dvořák, kterému se podařilo srazit svoje strikeouty z 30% na 19% a zároveň si zachovat "silové" statistiky jako OPS (.844) a ISO (.142), ve kterých skončil shodně na 15. místě ze všech extraligových pálkařů, což ho řadí například i před reprezentanty Matěje Menšíka či Petra Zýmu. 
  • Do Sokola se opět po roce vrací levoruký americký nadhazovač Alec Lemmon, mašina na strikeouty (vloni 90 K za 55 směn), která v tomto ohledu každoročně patří k absolutní extraligové špičce. Vloni jej Hluboká využívala částečně jako dohazujícího nadhazovače v závěrech těsných zápasů, ale v druhé polovině sezony tuto roli opustil a vrátil se zpět do pozice startera, která mu, zdá se, sedí o něco lépe. 

 

X faktor

Na Hluboké vždy dokázali přivést skvělé hráče z ciziny, jako například Parsonse, Boyce, Roemera, Ichigeho nebo Vasqueze. Vloni jsme ale mohli pozorovat snahu postupně do týmu více zapracovávat své vlastní mladé odchovance a letos se jich možná dočkáme ještě ve větším množství, než kdy dřív. Ze sokolího hnízda se totiž klubají poměrně zajímaví hráči. Například 19 letý nadhazovač Viktor Sedláček odházel 54 směn (nejvíce z českých nadhazovačů Hluboké) s 6.67 ERA a 1.741 WHIP. To sice nejsou nijak excelentní čísla, ale například v posledním startu sezony držel Tempo na uzdě po celých 7 směn, během kterých rozdal 9 strikeoutů a vypadal lépe, než Ondřej Vank na straně soupeře.

Svůj debut si odbyl také 19 letý Matěj Klang (ve 13 zápasech 80 Contact% a skvělé .512 OBP s 34% BB%) a také o dva roky mladší Michal Cajz, jenž v závěru sezony nastupoval pravidelně v základní sestavě na druhé metě (.278 AVG, .705 OPS). Sokol má přitom stále v rukávu schované eso, kterým je čerstvě 16 letý nadhazovač Lukáš Chromý, nejmladší člen české reprezentace do 18 let, který se ukázal ve výborném světle například na mezinárodním turnaji DRD International hraném letos v únoru v Portoriku.

 

Nejlepší scénář

Sokol zatím postoupil do semifinále jednou ze tří pokusů a letos to bude mít opět velmi těžké. "Star power" ve svém týmu mají, vše se tak bude odvíjet od toho, jak se bude dařit zbytku týmu. Jak se ukázalo v roce 2021, dostat se mezi nejlepší čtyři není nereálné!

 

První domácí zápas

pá 12. dubna, 19:00, vs. Eeagles Praha

 

Příchody/Odchody

+ Alec Lemmon, Mike Fitzsimmons, Austin Hassani, Will Nahmens (import), Matěj Vlach (Kotlářka), Vojtěch Vlach (Kotlářka/hostování)

- Camden Vasquez, Riu Narasaki, Takamune Ichige (importi)

 

Reprezentanti

Hráči na ME 2023

Martin Mužík

 

*Pokud se Vám náš web líbí a navštěvujete nás pravidelně, budeme rádi, když nás podpoříte i na našem Patreonu. Děkujeme!