Kotlářka Praha - preview 2024

Datum: 26.3.2024 | Autor: Jiří Vlach

Stejně jako každý rok Vám i letos před začátkem nové sezony nabídneme preview všech účastníků Extraligy. Osm týmů si to opět po roce rozdá o český titul a na našem webu postupně najdete podrobný přehled o každém z nich!

Po dvou sezonách v 1.lize se obrozená Kotlářka Praha vrací zpět do nejvyšší české soutěže. Kvalita nováčků se vždy před novou sezonou těžko posuzuje, v týmu však roste zajímavá generace mladých hráčů, kteří by rádi čeřili vody Extraligy a vrátili Kotlářku zpět tam, kam tradičně patří: do extraligového playoff. K tomu jim možná ještě nějaký ten rok chybí, jejich zápasy každopádně nabídnou řadu nových jmen v Extralize a možná i zajímavých výsledků...

 

Pravděpodobná sestava

*hvězdičkou jsou označeni cizinci, tzv. "importi"

Nějak takto by mohla aktuálně vypadat nejsilnější sestava Kotlářky, pokud by už nepřivedli žádné další posily. Wesley Roemer zůstává pro další sezonu, z Hrochů Brno se vrátil Lukáš Ercoli, úplně vyloučený není ani návrat Daniela Vavrušy do sestavy. Zato nadhazovač Jan Novák bohužel musel na operaci lokte a zřejmě přijde o celou sezonu. Další veterán Jakub Sládek vloni v závěru sezony opět nastupoval a vedl si dobře, svou šanci určitě dostanou i mladí hráči jako David Křeček, Jaroslav Moravec, Denis Šmiřák či Matyáš Vančura. Nadhazovač Jeroným Hanuška opět hraje za akademii Regensburgu a zřejmě tedy příliš startů v české Extralize nestihne.

 

Minulá sezona

1. liga ZČ: 12 W - 2 L (85,7%), 1.místo

baráž: 17 W - 3 L (85,0%), 1.místo

 

Top hráči na pálce v baráži o EXL 2023

  Jméno H RBI SB AVG OPS
1. David Komorous 18 17 4 .400 1.026
2. Max Prejda 18 13 6 .400 1.134
3. Edwin Satisky 21 23 2 .362 1.009
4. Wesley Roemer 22 18 6 .373 1.024

 

Top hráči na nadhozu v baráži o EXL 2023

  Jméno W L IP SO ERA
1. Wesley Roemer 2 0 28.1 33 1.27
2. Angel Vilchez 3 2 32.0 41 2.81
3. Max Lukeš 3 0 25.0 18 2.52
4. Jan Novák 2 0 11.2 14 3.09

  

3 up, 3 down

  • Kotlářce zpět do Extraligy velmi pomohl světoběžník Wesley Roemer, kterého z českých hřišť za poslední roky jistě dobře znáte. Vítěz Extraligy s Arrows i Draky měl v baráži 1.27 ERA s 33 strikeouty za 28 směn, ale také .373 AVG a 1.024 OPS jako pálkař a univerzální hráč do pole.
  • Uvidíme zpět v Extralize bývalého skvělého reprezentanta Jakuba Sládka? Do naší nejvyšší soutěže zasáhl naposledy v covidové sezoně 2020, která se hrála bez cizinců. Poté si dal od soutěžního baseballu pauzu, vloni v létě však za Kotlářku nastoupil sedmkrát v závěru baráže o Extraligu a velmi se mu dařilo (.368 AVG, 1.117 OPS, 1 HR).
  • V týmu plném mladých hráčů vyčnívá téměř 52 letý Marek Rejman, jenž bude v této sezoně nejstarším hráčem Extraligy. Pokud se mu podaří získat úspěšný odpal, stane se také vůbec nejstarším hráčem historie Extraligy s odpalem (tento rekord zatím drží Ivo Kučera s odpalem ve věku 51 let, 6 měsíců a 15 dní).

 

X faktor

Jedním z hlavních důvodů, proč Kotlářka v roce 2021 nevzládla baráž a sestoupila z Extraligy, byl fakt, že tým opustilo několik hráčů základní sestavy (Mužík, Novák, Padyšák, Smola, Vavruša), které se nepodařilo nikým nahradit. Tým Kotlářky neměl kam sáhnout, v sestavě se tak objevili hned tři čtyřicátníci (Truesdale, Vančura, Kolkus) a během sezony se naplno projevilo, že tým zaspal dobu s výchovou vlastních mladých talentů.

Naštěstí si v Kotlářce rychle uvědomili jádro svého problému a okamžitě s pádem do 1.ligy začali pracovat na nápravě. Složení týmu se výrazně omladilo a až na pár veteránů si postup zpět do Extraligy vybojoval úplně jiný tým, než který před třemi lety nejvyšší soutěž opouštěl.

Jádro týmu tentokrát tvoří hráči jako Ben Morgan, David Křeček, bratři Komorousové, nebo Maxové Prejda a Lukeš. Navíc před sezonou přišli další mladí reprezentanti Jaroslav Moravec z Draků a Denis Šmiřák z Frýdku-Místku. Situace se tedy nemůže více lišit od stále nedávné minulosti, protože Kotlářka bude mít letos jednu z nejmladších sestav v celé Extralize!

 

Nejlepší scénář

Chtít po Kotlářce, aby hned ve své první sezoně po návratu mířila mezi první čtyřku Extraligy, je asi příliš troufalé. Baráži se tedy nejšpíš nevyhnou a úspěchem proto bude, když baráž zvládnou stejně suverénně jako vloni a třeba jí i vyhrají.

 

První domácí zápas

So 13. dubna, 13:00, vs. Arrows Ostrava

 

Příchody/Odchody

+ Lukáš Ercoli (Hroši/návrat z hostování), Kiebert Petit (Tempo/import), Wesley Roemer, Ángel Vilchez (importi), Matyáš Fous (Blesk/hostování), Marek Rejman (Tempo/hostování), Jaroslav Moravec (Draci), Denis Šmiřák (Klasik F-M)

- Edwin Satisky (import), Ondřej Blažka (Tempo), Matěj Vlach (Hluboká), Vojtěch Vlach (Hluboká/hostování)

 

Reprezentanti

Hráči na ME 2023:

Jan Novák, Daniel Vavruša

Hráči na MS U18 2023:

Max Lukeš, Benjamin Morgan

 

Hráči v zahraničí

Daniel Padyšák (University of Georgia/ NCAA I), Max Prejda (Inspiration Academy HS), Denis Šmiřák (Combine Academy HS), Jeroným Hanuška (Regensburg Academy/ Německo)

 

*Pokud se Vám náš web líbí a navštěvujete nás pravidelně, budeme rádi, když nás podpoříte i na našem Patreonu. Děkujeme!