Mr. Zero

Datum: 12.7.2022 | Autor: Jiří Vlach

V posledních letech se v naší Extralize představují velmi kvalitní zahraniční nadhazovači. Mezi ta největší jména můžeme mimo jiné zařadit třeba Wesleyho Roemera, draftovaného kdysi v 1.kole MLB Draftu, nebo Petera Moylana, Australana se stovkami zápasů v Major League Baseball s logem Atlanty Braves na hrudi.

V této sezoně pak Draci Brno angažovali dalšího hráče se zkušenostmi z MLB, Dominikánce Juana Jaimeho (možná ne úplně náhodou Moylanova spoluhráče z Atlanty během sezony 2015). A vypadá to, že právě Jaime předvádí z těchto tří elitních nadhazovačů v české Extralize zatím nejlepší výkony.

Jaime totiž motá pálkařům hlavy tak dobře, že během 29 směn v prvních 8 zápasech své extraligové kariéry nepovolil svým soupeřům ani jeden bod, takže do posledního víkendu Nadstavby pro TOP-6 týmů bude nastupovat stále s 0.00 ERA. I když tato série vypadá na první pohled neuvěřitelně, nejde zatím o extraligový rekord. Podívejme se, na koho tedy Jaime svými výkony útočí:

© Lenka Brožová

nejvíce zápasů bez bodu v řadě

 

Martin Schneider (DRA) - 9 (2x)

Osm zápasů v řadě za sebou bez umožněného bodu je samozřejmě úctyhodný výkon, ale není až tak neobvyklý. Celá řada extraligových nadhazovačů v posledních sezonách totiž nepovolila během osmi zápasů svým soupeřům ani jeden bod. Extraligový rekord (neoficiální) ale drží Jaimeho aktuální týmový kolega Martin Schneider z Draků Brno, který na přelomu sezon 2018-2019 poskládal do řady celkem 9 zápasů bez umožněného doběhu, aby pak sám svůj výkon zopakoval hned na přelomu končící sezony 2019 a nadcházející sezony 2020! 

nejvíce směn bez bodu v řadě

 

Radim Chroust (DRA) - 39 IP (14.7. - 29.9. 2017)

Ani 29 směn v řadě bez bodu soupeře není extraligovým rekordem. Radim Chroust z Draků Brno totiž v sezoně 2017 držel sňůru bez bodu od 5. směny zápasu s Kotlářkou Praha 14. července až do 3. směny posledního finálového zápasu s Arrows Ostrava hraného 29. září, tedy celých 39 směn. Během této šňůry postupně vynuloval útoky Hrochů, Arrows, Eagles, Kotlářky a znovu Arrows, s 25 strikeouty a 0,694 WHIP. Přes 30 směn v řadě s 0 body se dostal také Ryan Johnson z Třebíče a to přesně během 33 směn mezi 11. dubnem a 15. květnem loňského roku.

 

Jeden rekord však Juan Jaime na svém kontě už přece jenom má. Ještě nikdo zřejmě neposkládal celých 29 směn a 8 zápasů bez bodu hned na úvod své kariéry v Extralize a nikdo tedy nedržel nulu v kolonce ERA tak dlouho, jako tento 34 letý dominikánský nadhazovač.

Tyto rekordy zřejmě zůstanou navždy jako neoficiální, protože podrobné zápasové statistiky jsou v české Extralize záležitostí až posledních zhruby deseti let. Nikdo jim ovšem nemůže upřít jejich výjimečnost a kvalitu, protože u rekordních sérií tohoto typu je téměř vyloučená šťastná shoda náhod, nebo souhra okolností. Budeme tedy s napětím sledovat, jestli Jaime oba tyto rekordy zvládne v závěru extraligové sezony překonat a třeba ještě i vylepšit!