Ne-grandslam

Datum: 12.4.2021 | Autor: Jiří Vlach

Baseball je krásný v tom, že svým divákům nabízí stále něco nového. I člověk sledujující baseballové zápasy dnem a nocí se může v každém zápase dočkat něčeho, co ještě nikdy předtím neviděl. Zápasy české Extraligy samozřejmě nejsou v tomto ohledu nic výjimečného a hned jeden z úvodních zápasů nové sezony jeden takový speciální okamžik přinesl. 

Co se vlastně stalo? Díky skvělým zbrusu novým internetovým streamům si můžeme celou situaci prohlédnout kdykoliv ze záznamu znovu. Pro lepší pochopení popíšu celý sled událostí na obrázkovém foto příběhu. Jako v Bravíčku, ehm, znáte to... 

Na úvodní sérii sezony přijel do Brna nováček Blesk Jablonec. Po těsném výsledku prvního zápasu, kdy hráči Blesku po statečném vzdoru nakonec těsně českým mistrům podlehli 1:2, šli do sobotního druhého utkání Draci Brno s přáním pohlídat si nevyzpytatelného soupeře a dotáhnout utkání k pohodlnému závěru za vysokého vedení. Na nadhazovacím kopci proti sobě nastoupili Filip Čapka za Draky a Karel Riedl za Blesk, pro kterého šlo o první extraligový start v kariéře. Po třech směnách bylo skóre zápasu stále velmi vyrovnané, Draci vedli rozdílem pouze dvou bodů 3:1. Komentátor tohoto utkání, generální manažer Draků Arnošt Nesňal, nervózně poposedával za mikrofonem na hlavní tribuně, kam se přesunul ze své studené komentátorské kabiny:

Dohrávka čtvrté směny začala singlem nového dračího catchera Michaela Vargy a pokračoval adalším singlem Martina Červinky. Jako třetí šel na pálku Martin Kalábek, který se poněkud překvapivě rozhodl ukázat své rychlé nohy a dostal se na první metu díky povedené ulejvce:

ARNOŠT NESŇAL: "Výborně! Výborně! Super, jsem rád, když jsem někdy překvapen baseballem!"

Nu, dobře, povíme si později. Draci tedy naplnili mety bez jediného outu a to byl konec v zápase pro Karla Riedla, jehož posléze vystřídal levoruký Radek Burian, bývalý nadhazovač Techniky Brno. Jeho první soupeř, Zdeněk Chvátal, odpálil míček do pravého pole pro první out, jenže poté Filip Moštěk obdržel metu zdarma na 4 nadhozy, čímž stáhl domů Michaela Vargu ze třetí mety pro čtvrtý bod. Martin Červinka se posunul z druhé mety na třetí a Martin Kalábek z první mety na druhou. Draci šli do vedení 4:1 s jedním outem a na domácí metu se k odpalu postavil Arnošt Dubový.  

ARNOŠT NESŇAL: "Na pálku jde Arny Dubový, dneska stoprocentní, dva dvoumetové odpaly. Zatím začal sezonu výborně. Asi mu hodně pomohly ty nové spajky, které dostal. Sice vy to nevidíte, ale on má krásnou zlatou podrážku, kterou mi tady blýská do očí..."

Ano, bohužel z hlavní kamery opravdu nové zlaté spiky opravdu nebyly příliš vidět, takže teorii, zda nové zlaté podrážky opravdu pomohly Dubovému ke skvělému startu do sezony, zde musíme zatím nechat nepotvrzenou. 

ARNOŠT NESŇAL: "Na třetí metě je Martin Červinka, který je velmi rychlý a mohl by skórovat."

První nadhoz Radka Buriana zapadl do strikezony pro strike č.1, ale ten druhý si již našel pálku Arnošta Dubového, který poslal míček daleko do levého zadního pole:

ARNOŠT NESŇAL: "A je to dlouhý odpal, dlouhý odpal! Dlouhý odpal!! A je to: GRANDSLAM HOMERUUUUUUUUN!!!"

Z pohledu přední kamery není přesně vidět, jak daleko odpal letěl, ale Martin Červinka se na třetí metě ještě pro jistotu za míčkem do poslední chvíle ohlíží, jestli nakonec přeci jen nebude zachycen v poli. Těžko říct, jestli se mu míček ztratil v jasném nebi, nebo jestli to bylo opravdu tak těsné, nicméně ostatní běžci na metách mají jasno hned a běží si domů pro další cenné dračí body. 

Z průběhu čtvrté směny již víme, že Martin Kalábek má rychlé nohy. Zde ho vidíme, jak rychle dohání před ním běžícího Červinku:

ARNOŠT NESŇAL: "TO NEDĚLEJ!!"

Kalábek mocně finišuje a předbíhá Červinku v cílové rovince. V tu chvíli si uvědomí (možná slyší křičícího Nesňal až z tribuny), že právě spáchal chybu proti pravidlům, která může stát Draky důležité body a pouští Červinku gentlemansky zpět před sebe.

ARNOŠT NESŇAL: "..."

Jenže už je pozdě...

ARNOŠT NESŇAL: "Tak a jestli jsem se včera rozčiloval, tak teďka se rozčiluju znovu! Opravdu, za celou svou kariéru jsem toto nezažil. Nezažil jsem to u dětí, nezažil jsem to u dospělých a doufám, že už to nikdy nezažiji!"

Tolik k překvapením v baseballu :) Hráči se po doběhu po sobě nechápavě dívají: "Co děláš, proč mě předbíháš?" "Co děláš ty, proč neběžíš?"

Na vysvětlenou: tento článek rozhodně nemá za cíl nikoho zesměšnit. Baseball má spoustu méně používaných pravidel, na které se někdy v zápalu boje zapomíná. Speciálně v tomto případě jde o pravidlo 5.09b)9: "Kterýkoliv běžec je out, když předběhne předchozího běžce dříve, než je tento běžec out". Abychom byli spravedliví, stává se to i profesionálům: je to sotva pár dní, co podobným způsobem přišel o homerun MVP 2019 Cody Bellinger z LA Dodgers, který předběhl na metách svého spoluhráče Justina Turnera. 

Draky nakonec tato patálie stála jeden bod. Z grandslam homerunu Arnošta Dubového se stal "jen" 3-bodový homerun, který dal Drakům vedení 7:1. Celý zápas potom skončil suverénním vítězstvím Draků 13:1 po sedmi směnách a znamenal druhou výhru v sezoně. Draci následně vyhráli i poslední duel série a usadili se pohodlně na prvním místě tabulky.

Nicméně Martin Kalábek a nejspíš všichni ostatní hráči na hřišti na tento okamžik rozhodně dlouho nezapomenou a vsadil bych se, že v budoucnu jistě přijde vhod jako skvělá historka při nejrůznějších příležitostech. Byl to prostě další ze speciálních momentů, které baseball svým fanouškům i hráčům nabízí po malých dávkách v neomezeném množství. Moment, který se zapíše do extraligové historie jako "Ne-grandslam".