Večerní zápasy

Datum: 18.4.2024 | Autor: Jiří Vlach

Když bych vám řekl, že český baseball se vyvíjí a zkvalitňuje, nebude to pro vás zřejmě žádná novinka. Dokazují to výsledky národního týmu v poslední době, stejně jako rostoucí počty českých hráčů na baseballových akademiích, univerzitách a v profesionálních soutěžích.  

Stejně tak by se měla zkvalitňovat i nejvyšší domácí soutěž. Jedním z měřítek kvality může být například vybavenost stadionů světly pro večerní zápasy. V dřívějších letech bylo běžné, že extraligové duely se hrály pokaždé o víkendu odpoledne, ideálně v dvojzápase hned za sebou, jako se v současnosti hraje třeba 1.liga. 

Pro divácký zážitek je však daleko pohodlnější večerní zápas pod umělým osvětlením. Je to podobné, jako se sledovaností televize: víkendy samozřejmě většina lidí tráví na cestách, nebo například s dětmi na turnajích a nemá čas pravidelně trávit sobotní nebo nedělní odpoledne na tribuně svého oblíbeného klubu.

To se ale může změnit, pokud posunete start zápasu až na večer, kdy jsou lidé již zpátky doma a chtějí se bavit. Vedení českého baseballu právě na to začalo dávat větší důraz před sezonou 2016, kdy se razantně zvýšil počet večerních utkání a od té doby se drží na úrovni zhruba 33% všech odehraných extraligových zápasů v sezoně:

 

 

Dobrá zpráva je, že v sezoně 2024 nás čeká rekordní počet večerních zápasů, celkem 35% ze všech odehraných utkání. Je to dané zejména tím, že většina týmů, konkrétně pět z osmi, už má možnost hrát své domácí zápasy pod umělým osvětlením. Jenže trend, jakým jsme se k tomuto rekordnímu číslu dostali, zdaleka není přímočarý.

Pokud se podíváte na graf pozorněji, zřejmě vás zaujme pokles večerních zápasů v letech 2021 a 2022. Zřejmě nejlepším vysvětlením pro něj bude energetická krize a s ní spojené vysoké náklady na provoz osvětlení, jelikož například Eagles mají ještě klasická světla, která spotřebují poměrně značné množství elektrické energie.

 

 

Na tomto grafu vidíte, že počet domácích večerních zápasů Draků Brno i Eagles Praha v posledních letech stabilně a dlouhodobě klesá a letos jich dokonce budou hrát většinu v odpoledních časech. Od klubů se světly zaznívaly v minulosti postesky, že náklady na zápas jdou čistě za domácím týmem, zatímco týmy bez světel (logicky) žádné drahé večerní zápasy pořádat nemusí.

Naopak v Třebíči a na Hluboké od loňské sezony používají novou LED technologii, která osvětlení výrazně zlevňuje a není proto náhodou, že jak Nuclears tak Sokol jsou týmy, které toho letos odehrají pod domácími světly nejvíce ze všech extraligových týmů. Zatímco cena večerního zápasu pod klasickým osvětlením stojí několik tisíc korun, náklady na LED osvětlení stadionu jsou řádově nižší:

 

 

Zejména díky těmto dvěma týmům počet večerních utkání v Extralize od loňské sezony opět roste a více zápasů se tak odehrává v atraktivnějších časech pro diváky. V Třebíči se díky tomu daří pravidelně nalákat solidní návštěvy, z čehož pak kromě příjmu ze vstupného profituje i restaurace umístěná přímo pod tribunou stadionu. Nuclears tak dokáží zaplatit náklady spojené s provozem osvětlení, takže tyto zápasy pro ně nejsou ztrátové a naopak podle vyjádření z klubu jsou večerní zápasy dokonce ziskovější, než ty odpolední.

V ideálním světě by všechny týmy okamžitě přešly na LED osvětlení, je to však běh na dlouhou trať. Jejich pořízení je velká investice a bez dotace z veřejných peněz je žádný klub sám ze svých zdrojů nepostaví. A s napjatými veřejnými rozpočty v této době je velice obtížné se k takovým dotacím dostat, protože finanční pomoc by chtěl každý sport a peněz k rozdělení je málo.

Jsem však přesvědčen, že právě toto je cesta, kterou se v budoucnosti každý z extraligových týmů bude muset vydat, pokud bude chtít uspět v souboji o diváky nejen s ostatními baseballovými kluby ve svém okolí, ale také s ostatními sporty obecně. Večerní zápasy lákají více diváků, zvedají popularitu týmu a mohou být i finančně výhodnější.

A navíc, jak všichni dobře víme, na světě neexistuje nic lepšího, než teplý letní večer na baseballovém stadionu...