Případ Ercoli

Datum: 11.5.2023 | Autor: Jiří Vlach

Třetí metař francouzské reprezentace Yeixon Ruiz švihne do prázdna nad točeným nadhozem padajícím mu pod nohy, otočí se na patách a rezignovaně si při cestě zpět do dugoutu pohodí se svou pálkou. 

Je neděle 18. září 2022 a Ruiz se právě stal jednou z obětí českého nadhazovače Lukáše Ercoliho, který za čtyři směny nepovolil Francouzům ani bod a rozdal čtyři strikeouty. V neměckém Regensburgu se hraje vyřazovací utkání během kvalifikace World Baseball Classic mezi Francií a Českou republikou a Ercoli dostal od trenérů důvěru začínat toto kritické utkání na kopci jako startující nadhazovač národního týmu.

Není to žádné velké překvapení, jelikož 26 letý Ercoli má za sebou životní sezonu v české Extralize, když ve svém novém působišti u Hrochů Brno poprvé v kariéře hodil přes 100 strikeoutů, v 16 startech udržel velmi nízké ERA 2.29 a hodil metu zdarma jen 6% pálkařům soupeřů.

A nyní se přesuňme o pár měsíců dál až do současnosti: Ercoli bezmocně rozhazuje rukama poté, co spojka Draků Brno Milan Prokop posílá jeho točku do pravého pole a Draci zvyšují skóre brněnského derby s Hrochy už na 6:0 s jedním outem ve 4.směně. Není to poprvé, co podobně nepovedený zápas v této sezoně prožívá: jeho ERA právě vystoupala na závratných 9.47, aktuálně třetí nejhorší v Extralize...

Přitom Ercoli je nejlepším ze všech extraligových nadhazovačů s 35 strikeouty, nikdo jich v době psaní tohoto článku neměl na svém kontě více. 26,3% vystrikeoutovaných pálkařů je jeho nové kariérní maximum. Také podle CSW (called strikes + whiffs), tedy podle statistiky, která udává procento nadhozů, které skončí buď prošvihnutým nebo nešvihnutým strikem, je Ercoli aktuálně na úrovni svých nejlepší let s 30,6% CSW.

 

rank jméno K
1. ERCOLI Lukáš (HRO) 35
2. ICHIGE Takamune (HLU) 34
3. ONDRA Tomáš (HRO) 32
4. GUTIERREZ Adonai (TEM) 31
5. RABINOWITZ Jake (NUC) 30
  JOHNSON Ryan (NUC) 30

 

Jeho schopnosti (anglicky by se řeklo "stuff") tedy vypadají v pořádku. Jak je tedy možné, že výsledky v zápasech jsou přitom takhle špatné? Pojďme se podívat na jeho čísla trochu více podrobně!

Ercoliho slabé místo v začátcích jeho kariéry byla kontrola nadhozů. Není žádný silový nadhazovač, ale jako levák se spoléhá na točené nadhozy a jejich umístění na ideální místa na hranách strikezony. Pokud ovšem ztratíte nad technickými nadhozy kontrolu a nemůžete si pomoci dominantním fastballem, pak máte problém.

A právě zde zřejmě leží letošní kámen úrazu: 60% Ercoliho nadhozů končí jako strike, nejnižší počet za poslední 4 roky, kdy se toto číslo pohybovalo mezi 63% až 66%. Určitá nevyzpytatelnost mu paradoxně může pomáhat k několika strikeoutům navíc, zároveň ale tato horší přesnost vede k tomu, že Ercoli dává metu zdarma průměrně 18% pálkařům, tedy 3x více než vloni! 

Mezi lety 2020 až 2022, kdy měl Ercoli nejlepší sezony, házel okolo 65% nadhozů jako strike, letos je ovšem tento poměr jen těsně nad 60%. Podívejte se, jak přesnost nadhozů během let nepřímo kopírovala Ercoliho ERA:

Zajímavé je, že začátky zápasů mívá Ercoli dobré, ale s každou další směnou se přesnost jeho nadhozů snižuje. To může vysvětlovat, proč má na kontě tolik strikeoutů (většina K přichází v prvních 3 směnách) a zároveň tolik met zdarma (většina BB přichází naopak ve směnách 3 až 5).

Zde máme tedy jednu část vysvětlení, proč Ercoliho ERA letos atakuje desítku. To ovšem není celá část příbehu, jeho kontrola byla v minulosti už i horší a výsledky přitom nebyly tak tragické. Zčásti za špatné výsledky může naprosto obyčejná věc, která občas potká každého: smůla.

Existuje statistika FIP (fielding independent pitching), která vznikla jako modernější verze klasické statistiky ERA. Do výsledného FIP se počítá pouze s metami zdarma, strikeouty, trefení nadhozem a homeruny pálkařů soupeře, tedy pouze s faktory, na které má nadhazovač svůj přímý vliv.

Podle FIP je na tom Ercoli s 5.60 FIP daleko lépe, i když stále výrazně hůře než před rokem, kdy měl 2.40 FIP. Rozdíl přes 4 body mezi 9.72 ERA a 5.60 FIP je jeden z nejvýraznějších v celé Extralize! 

Na nešťastné odrazy nadhozů od pálek ukazuje i statistika BABIP, tedy pálkařský průměr při odpalech do hřiště. Ercoli má tuto sezonu velmi vysoký  průměr .410 BABIP, zatímco vloni držel výrazně nižší .290 BABIP. Část z tohoto rozdílu je jistě zapříčiněná tím, že více nadhozů než dříve zůstává uprostřed strikezony, kde je mohou pálkaři silněji kontaktovat, ale další část jsou zřejmě jen šťastně trefené odpaly do mezer v obraně.

Takže tady to máte. Abychom dokázali 100% rozklíčovat, co se vlastně letos děje s Ercolim děje, potřebovali bychom znát i údaje, které se sledují v profesionálních ligách, tedy ideálně mít všechna tato data rozdělená podrobněji podle jednotlivých typů Ercoliho nadhozů, údaje o jejich umístění ve strikezoně, rychlostech, a tak podobně... Jednoduchý závěr ovšem může znít: Ercoli ztratil kontrolu nad svými nadhozy, které ovšem vypadají stejně kvalitně jako vloni. Až se mu podaří svou ztracenou kontrolu znovu objevit, jeho sezona se může jako lusknutím prstu rychle obrátit k lepšímu!