Sezona začíná

Datum: 9.4.2021 | Autor: Jiří Vlach

Konečně jsme se dočkali! Nová sezona české baseballové Extraligy zítra začíná pouze s týdenním zpožděním, a tak je načase zrekapitulovat si, kde jednotlivé týmy stojí a jaké asi budou v této sezoně jejich cíle.

Kandidáti na titul

 

Tady asi není nad čím přemýšlet, adepti na finále Extraligy byli jasní už dlouho před startem sezony:

  • Draci Brno
  • Arrows Ostrava

Ostrava se domluvila na spolupráci s loňským MVP Matějem Menšíkem a navíc se z dračího angažmá vrátil Petr Čech, což ještě více posílio už tak zřejmě nejsilnější lineup v Extralize. Na druhou stranu, po Satoriovi a Bokajovi by to chtělo přidat ještě jednoho kvalitního startera na třetí víkendové zápasy. Arrows navíc jako jediný extraligový tým zatím nemají na soupisce žádné zámořské importy.

Draci zareagovali na odchody Čecha, Schneidera a Polanského příchodem nového catchera Michaela Vargy, krále homerunářů rakouské ligy, na nadhoz přišel Marcus Jensen a v náročných fázích sezony možná pomůže i Jason Jarvis. Mladí hráči jako Červinka, Moštěk, Kalábek, Čapka či Nebenführ dostanou šanci ukázat, že právě oni jsou novými dračími lídry, kteří dotáhnou tým k dalšímu titulu. Cokoliv jiného, než další opakování Czech Series mezi Draky a Arrows, by bylo rozhodně velkým překvapením.

(ne)Klidný střed tabulky

 

Střed tabulky býval v posledních letech poměrně jasně definovaný a souboje o TOP-6 tak dopadly vždy v podstatě stejně. Letos se ale bude chtít zapojit ještě ambiciózní nováček z Hluboké nad Vltavou, jenž sestavil tým schopný tyto zavedené pořádky poněkud nabourat. Je tedy jasné, že jeden z těchto pěti kvalitních týmů nakonec bude muset jít do nevyzpytatelné baráže o udržení Extraligy.

  • Kotlářka Praha
  • Eagles Praha
  • Hroši Brno
  • Tempo Praha
  • Sokol Hluboká

Kotlářka před sezonou přišla o Mužíka a Nováka, minimálně v základní části bude i bez Padyšáka a Smoly, což jsou všechno velice citelné ztráty. Naopak se vrátily hráči ze SaBaTu a v týmu pořád zůstávají stálice jako Dan Vavruša, Scott Mulhearn nebo Lukáš Ercoli, takže jádro týmu bude vypadat víceméně podobně, jako v minulých letech.

Také Eagles ztratili několik důležitých hráčů, kteří odešli do Jablonce, ale stále mají Matěje Hejmu, bratry Zýmovi, a také nového catchera a nadhazovače ze zámoří. Ještě větší roli než kdy dřív budou nyní dostávat junioři, kteří by měli doplnit díry v sestavě po hráčích z Jablonce. Velká generační obměna v Krči se blíží, ale letos k ní ještě nedojde. 

Hroši Brno mohutně posilovali zejména mladými hráči z dalších českých klubů, z Třebíče přišli Hlouch s Krejčiříkem a z Eagles Martin Grundmann, jenž tak doplnili kvalitní a hlavně velmi mladý hroší tým. Potenciál týmu je rozhodně velmi vysoký, ale bude záležet na tom, jak si mladí pálkaři povedou v těžkých zápasech na konci sezony.

Tempo má kvalitní tým, který každý rok hraje o TOP-6, ale k větším úspěchům jim dříve chyběla možná o něco širší soupiska. Jenže také na Tempu nyní vyrůstá nová generace hráčů pro Extraligu, jako třeba bratři Zelenkové nebo Nicolas O'Rourke, tým navíc posílil velice kvalitními importy Steeringem (jeden z nejlepších pálkařů německé Bundesligy) a Wagmanem (izraelský olympionik, jenž shutoutem sestřelil například Španělsko). Pokud vydrží nadhoz po celou sezonu podávat svoje maximum, Tempo může být černým koněm soutěže.

Nováček z Hluboké přivedl do týmu skvělé posily na důležité posty. Jejich nadhoz bude patřit k těm nejkvalitnějším v Extralize a jak známo, dobrý nadhoz většinou porazí dobrou pálku. U zbytku sestavy je ale zatím trochu záhadou, jak se jejich výkony z první ligy promítnou do Extraligy. Každopádně také Hluboká má solidní šanci na TOP-6!

Zachraň se, kdo můžeš

 

I spodek tabulky bude letos relativně silný. Nicméně je nanejvýš pravděpodobné, že minimálně dva z těchto tří týmů už příští rok v Extralize neuvidíme...

  • Nuclears Třebíč
  • Olympia Blansko
  • Blesk Jablonec

Třebíč sice přišla o Hloucha, Krejčiříka a Pejchala, ale sehnala velké množství posil s extraligovými zkušenostmi (Barto, Cipolla, Sázavský, Vašek, Brabec) kteří doplní nejmladší sestavu v lize. Nadhoz navíc doplní ještě Američan Revels a Kanaďan Johnson. Uvidíme, na co to bude stačit, ale konkurence bude letos veliká.

Olympii opět pomohou vyztužit lineup junioři z Draků Brno, a také dva zahraniční importi: japonský catcher Natsuhiko Ue, který již v Olympii působil a Venezuelan s poetickým jménem Luis Miguel Rengel Villarroel. Jádro týmu zůstává stejné, diváci na hřišti opět uvidí Kostku, Havlíčka, Němce i Farkaše. Snad každý by letos přál Blansku úspěch.

Jablonec letos může počítat se svými odchovanci, kteří mají bohaté extraligové zkušenosti z Eagles Praha (bratři Výborové, Machačka, Mencl, Šulc, Kachurka) a také posilami z Techniky (Gottschall, Burian). Na nadhoz přišli také dva importi ze zámoří (Macasaet, Smalley), ale ve srovnání s druhým nováčkem z Hluboké má Hluboká přece jen na papíře trochu navrch, alespoň co se velkých jmen týká. Se záchranou Extraligy to bude fuška, ale je to baseball: It ain't over, till it's over!