Shift sem, shift tam

Datum: 27.4.2021 | Autor: Jiří Vlach

EDIT: po zveřejnění článku jsem byl upozorněn, že některé další týmy (například Tempo Praha) v minulosti již hráli proti některým vytipovaným hráčům infield shift a nejde tedy o úplnou novinku, jak jsem uváděl. Nicméně žádný tým zatím zřejmě nenasazoval infield shift tak masivně, jako se k tomu letos chystají Eagles Praha. 

Baseball... Málokterý sport je tak ovlivněn novými technologiemi a analýzou dat, jako právě baseball. Ustálené zvyklosti, které se v americkém národním sportu formovaly už od konce 19. století, se v posledních letech čím dál tím více dostávají pod drobnohled statistiků a analytiků, hráči se na stará kolena musí učit nové dovednosti a zkušení trenéři mění zažitou taktiku kvůli ajťákům, jež sami často ani nedrželi pálku v ruce. Baseball prostě musíte milovat... :)

Tyto moderní trendy, které si v poslední dekádě razí cestu zejména v americké MLB, zatím zůstávaly daleko za našimi hranicemi. To se ale nyní mění! V týmu Eagles Praha totiž přes zimu vzniklo analytické oddělení a trenér Vladimír Chlup nyní začíná s jeho výsledky experimentovat přímo na hřišti. Prvním týmem, který tuto medicínu okusil na vlastní kůži, byl o minulém víkendu Blesk Jablonec.

O co přesně šlo? Pokud jste pravidelný divák MLB, pak vás následující řádky až tolik nepřekvapí. Eagles totiž (zřejmě jako první tým v historii českého baseballu) vyzkoušeli proti Blesku takzvaný infield shift. Pojďme se nejdříve podívat, jak vypadá klasické rozestavení vnitřních polařů, které ze zápasů Extraligy všichni dobře známe:

 

 

Na obrázku vidíte, že zprava doleva stojí první metař, druhý metař, spojka (shortstop) a třetí metař, symetricky dva na každé straně infieldu, rozděleni druhou metou uprostřed. Toto postavení vzniklo historicky poté, co se spojka posunula z krátkého středního pole do vnitřního pole mezi druhou a třetí metu, aby tým mohl lépe pokrýt odpaly po zemi. Toto postavení je založené na předpokladu, že předem nevíte, do které strany pálkař odpálí, a proto umístíte na obě strany infieldu dva hráče. Co když ale směr odpalu dokážete dopředu s velkou jistotou odhadnout?

Někteří hráči odpalují velkou většinu svých groundballů (odpalů po zemi) do stejného směru a většinou je to na tzv. "pull side", čili na svou silnější stranu. Pro praváky je to levá strana infieldu, pro leváky pak pravá strana. Pokud tyto hráče dokážete během přípravy na zápas správně identifikovat, můžete pak přizpůsobit obranu svého týmu tak, aby jste co nejvíce zvedli pravděbodobnost, že pálkaře dokážete vyautovat. V praxi to pak vypadá jako na dalším obrázku, na kterém vidíte vnitřní pole Eagles postavené proti Michalu Kubinovi:

 

 

Kubina je levák, takže je třeba více bránit pravou stranu vnitřního pole. Jak můžete vidět, spojka Eagles Šimon Blažek (SS) se posunul téměř až do pravého zadního pole, kde kryje prostor mezi první a druhou metou, kudy by jinak mohl proletět tvrdý odpal po zemi.

A to je ono, infield shift! Není to krásné?  

Obdobně jako u obrany leváka se postupuje i při obraně pálkaře pálícího na pravou stranu, v tomto případě Jonáše Výbory. Všichni vnitřní polaři se posunou tak, aby na levé straně infieldu, tedy mezi druhou a třetím metou, stáli hned tři obránci:

 

 

Sami vidíte, že infield shift sice zahustí jednu stranu vnitřního pole, ale na té druhé nechá ohromný volný prostor. Pro pálkaře však nemusí být úplně jednoduché tuto díru trefit, zvlášť když se nadhazovač nebojí házet své nadhozy na vnitřní stranu strikezony. Pálkaři totiž většinou nejsou zvyklí úmyslně mířit do oppositu, tedy do druhé strany než obvykle, protože je to zkrátka jejich slabší strana. Nemohou svůj odpal tolik "zatáhnout", vložit do něj tolik energie, jako když míří do své silnější strany. Samozřejmě, mohou zkusit sklepnout ulejvku do volného prostoru a dostat se na první metu jinak, než tvrdým hitem. Ale pro bránící tým může být i tato výměna slabý infield single x tvrdý extra-base hit mnohdy výhodná.

Infield shifting s sebou nese i celou řadu rizik a zejména shift proti pravákům je hodně riskantní. Z pozice, kde během takového shiftu stojí hráč na spojce, to může být pěkně daleko pro příhoz na první metu. Nadhazovači mohou znervóznět z toho, že by měli házet na inside a pokud nemají dobrou kontrolu svých nadhozů, mohou zbytečně věnovat pálkaři metu zdarma, nebo ho rovnou trefit. Navíc, pokud pálkař opravdu odpálí hit skrze mezeru na volné straně, vypadá to v očích diváků (ale i samotných hráčů) hrozně...

V samotných víkendových utkáních Eagles s Bleskem nakonec shiftovaní hráči do infield shiftu příliš nepálili. Často byli buď strikeout, nebo zvedli svůj odpal do vzduchu tak, aby se vnitřní polaři vůbec nedostali do hry. Nicméně infield shift, který se stal už neodmyslitelnou součástí zápasů MLB, letos díky Eagles zřejmě uvidíme často i v české Extralize. Uvidíme, jak se jim bude vyplácet.