Skuija vs. Satoria

Datum: 5.4.2022 | Autor: Jiří Vlach

V novém ročník vám chci kromě statistických přehledů příležitostně přinášet také články o zajímavých nadhazovačských duelech a jeden takový se právě odehrál tuto neděli na Tempu Praha, kde proti sobě nastoupili český reprezentant Ondřej Satoria a nový americký import pražanů Ethan Skuija.

Oba dva v prvním utkání sezony hraném za velmi chladného počasí vydrželi na nadhazovacím kopci přesně 4 směny a i když bylo na obou vidět, že se jim v těžkých podmínkách neháže příliš komfortně, oběma se podařilo vypořádat se s nimi velmi dobře.

Ethan Skuija: 2 H, 0 ER, 4 BB, 8 K, 4.0 IP, 92 nadhozů

Ondřej Satoria: 4 H, 3 ER, 3 BB, 5 K, 4.0 IP, 72 nadhozů

Ethan Skuija

 

Pojďme se jako první podívat na nováčka v extralize Ethana Skuiju z Tempa. Ten se ve svém prvním extraligovém utkání představil osmi strikeouty ve čtyřech směnách a za tři z nich mohl jeho fastball, který vypadal hodně rychle a pálkaři Arrows ho konstantně nestíhali. Také jediné dva hity Arrows na Skuiju přišly proti fastballu, ale oba byli spíš jen lehké odpaly do opozitu.

fastball

Skuija má dále ve svém arzenálu changeup, který ale v neděli nechtěl příliš často házet a několikrát svého catchera Petra Šustu raději nasměroval k jinému nadhozu. Podle kamery ze streamu vypadal spíše rovně a bez pohybu, takže jej pálkaři Arrows dokázali trefovat, ale naštěstí pro Skuiju vždy jen do země, kde míček sebrala obrana v infieldu.

Changeup

Skuijova největší zbraň je ovšem jeho slider, na který zaznamenal hned pět ze svých osmi strikeoutů! Letí opravdu rychle a výrazně se stáčí doleva, takže pro pravoruké pálkaře byl často smrtící. Kdyby k české Extralize existovala také fantasy liga, doporučoval bych vám Skuiju do týmu, protože s tímto nadhozem mu budou přibývat strikeouty na kontě velmi rychle. 

Slider

Pro pálkaře je navíc o to horší, že Skuija vypadal, že i v chladném počasí má nad svým sliderem pevnou kontrolu a nebál se ho házet ani na vnitřní stranu strikezony. Na gifu níže vidíte nebohého Richarda Omelku, který dokonce uhybá před nadhozem, který nakonec končí strike. Na jeho obranu musím zmínit, že to byl Omelkův první zápas mezi dospělými, takže něco takového zřejmě ještě mockrát na vlastní oči neviděl.

Ondřej Satoria

 

Na kopci Arrows nestál proti Skuijovi ovšem nikdo jiný, než Ondřej Satoria, jeden z nejlepších českých nadhazovačů současnosti. Také on měl trochu potíže vyrovnat se s chladným počasím, což bylo vidět hlavně na umisťování fastballů a pro něj necharakteristických 3 metách zdarma z 4 směny (za celou loňskou základní část jich přitom měl dohromady pouze 8). Když ale fastballem trefil okraj strikezony, měli s ním pálkaři Tempa těžké chvíle.

fastball

Nicméně Satoriovou silnou stránkou vždy byly jeho vytříbené technické nadhozy, jako třeba tento nádherný changeup, který zapadne těsně před pálkařem:

changeup

A na závěr jsem si nechal to nejlepší, tedy Satoriův NÁDHERNÝ curveball, díky kterému zaznamenal 4 ze svých 5 strikeoutů a pro pálkaře Tempa byl prakticky nepálitelný, pokud zůstal pohřbený hluboko ve strikezoně.

curveball

Pokud však přišla malá chyba a točka zůstala viset vysoko, tak jako například proti Marku Minaříkovi, pak z toho byl problém a v tomto případě dokonce homerun...

Oba nadhazovači vydrželi ve studeném prvním zápase na kopci celkem čtyři směny, které nám ukázaly, že oba budou letos jistě patřit ke špičce české Extraligy a až se oteplí a přijde normální baseballové počasí, můžeme se od nich těšit na ještě dominantnější výkony! Zvlášť Skuija a jeho slider rozhodně stojí za pozornost i v příštích kolech Extraligy, ale to samé už dlouhodobě platí také o každém zápasu Ondřeje Satorii.

Baseball is back!