Kdo má nejlepší Stuff

Datum: 27.4.2023 | Autor: Jiří Vlach

Jelikož jste právě zavítali na naši stránku, určitě patříte mezi hardcore fanoušky českého baseballu a nemohlo vám tudíž uniknout představení našich baseballistů na World Baseball Classic v Tokyu, kde si náš tým po dobrých výkonech zajistil místenku pro příští ročník a zároveň si získal srdce mnoha japonských fanoušků za své statečné výkony. 

Protože je turnaj WBC organizovaný samotnou MLB, jsou turnajové stadiony vybaveny také soustavou vysokorychlostních kamer pro snímání nadhozů (můžete si je představit jako třeba tzv. "jestřábí oko" v tenise). To znamená, že všechny zápasy nabízí vydatnou porci dat pro baseballové trenéry a analytiky, které normálně nejsou dostupné jinde než v MLB, či asijských NPB a KBO.

Právě z těchto dat vytvořil během minulých 15 let americký baseballový analytik Eno Sarris model nazvaný Pitching+, který má za cíl vyhodnotit a porovnat kvalitu nadhazovačů přímo podle kvality a přesnosti jejich nadhozů. S tím, kolik peněz se točí v našem baseballu, si můžeme o podobných statistických modelech nechat jen zdát, pokusil jsem se proto od Ena data českého týmu získat a on byl nakonec tak hodný, že mi poslal na hraní data rovnou z celého turnaje WBC. 

Pitching+ je vcelku velmi sofistikovaná metoda, jejíž detaily zde teď nepotřebujeme do podrobna vysvětlovat (pro zájemce jsou zde), stačí nám vědět, že se skládá ze dvou hlavních částí: Stuff+ a Location+. 

Co je to Stuff+ 

Stuff+ (jak už název napovídá) se zaměřuje zejména na fyzikální vlastnosti nadhozů, tedy na rychlost, dráhu, pohyb, bod odhodu a rotaci míčku při nadhozu. Hlavní je přitom fastball, hodnoty dalších typů nadhozů se pak odvíjejí právě od fastballu s tím, že důležitými parametry jsou hlavně rozdíly v dráze a rychlosti. V podstatě tedy jde o to najít a vyčíslit tu nejlepší kombinaci nadhozů pro každého nadhazovače.

Hlavní výhoda této metody spočívá v tom, že jí stačí relativně malý vzorek k tomu, aby nám ukázala přesné výsledky. U Stuff+ stačí nějakých 80 nadhozů, po kterých už víte, na čem jste. Během WBC sice platilo pravidlo maximálně 65 nadhozů v zápase, přesto se ale pár našich nadhazovačů této hranici přiblížilo. Jak si vedli?

 

Hráči s alespoň 25 nadhozy Zápasy Nadhozy Stuff+
Daniel Padyšák 2 69 84,7
Marek Minařík 2 83 82,6
Jan Tomek 2 40 75,6
Lukáš Ercoli 1 56 73
Lukáš Hlouch 1 25 58,3
Martin Schneider 2 114 48,5
Tomáš Duffek 1 35 44
Michal Kovala 2 48 40,6
Ondřej Satoria 1 69 32
Jeff Barto 1 59 12,5
Vybraní další nadhazovači Zápasy Nadhozy Stuff+
Shohei Ohtani 3 135 115,1
Roki Sasaki 1 66 110,7
Marcus Stroman  1 65 106,1
Lance Lynn  1 65 88,3
Johnny Cueto 2 58 72,0

Druhou polovinu modelu tvoří Location+, tedy vyhodnocení přesnosti nadhozů a jejich umístění ve strikezoně, ta však potřebuje k přesným výsledkům alespoň 4-5 startů, tedy nějakých 400 a více nadhozů. Pro ilustraci: našimi nejlepšími nadhazovači z malého vzorku dat pro Location+ byli Barto (101,5), Tomek (93,9) a Schneider (90,8).

Daniel Padyšák - 84,7 Stuff+

Asi vás nepřekvapí, že nejlepší Stuff+ podle modelu obdržel Dan Padyšák, který na turnaji svým fastballem stabilně překonával hranici 90 mil v hodině a proti Číně se dostal dokonce až téměř na 94 mph. Jeho čísla navíc může trochu snižovat fakt, že v zápase proti Austrálii házel pouze s 2 denním odpočinkem a na jeho rychlostech to bylo lehce znát. Danovi se skvěle daří i v první divizi NCAA a my už s napětím očekáváme červencový draft do MLB, protože možná...

Marek Minařík - 82 Stuff+

Na druhém místě najdeme Marka Minaříka. Dvoumetrový obr Koloděj byl prakticky u všech největších zápasů české reprezentace poslední doby a trenéři na něj hodně spoléhají. Stuff+ bere do úvahy i tzv. "extension", což znamená vzdálenost bodu odhozu od nadhazovacího prkna, kde samozřejmě Minaříkovy dlouhé končetiny přinášejí k 90mph fastballu velký bonus.

Jan Tomek - 75,6 Stuff+

Jan Tomek, jenž hraje v německém Regensburgu, zasáhl jako reliever do dvou utkání na turnaji, ve kterých povolil pouze jeden doběh. Jeho recept na pálkaře je z obrázku dole naprosto zřetelně vidět - fastbally spíše nahoře a krásně umístěné točky dole:

Lukáš Ercoli - 73 Stuff+

Lukáš Ercoli nepatří k nadhazovačům, kteří by spoléhali na rychlost, ale naopak zkouší zmást pálkaře svými točenými nadhozy. I když Korejci s jeho technickými nadhozy příliš starostí neměli, kombinace Ercoliho nadhozů se modelu Stuff+ celkem zamlouvala.

Lukáš Hlouch 58,3 Stuff+

Lukáš Hlouch je jeden ze čtyř českých nadhazovačů, kteří na turnaji prolomili svým fastballem hranici 90 mil za hodinu (144 km/h), proti Larsu Nootbaarovi hodil fastball rychlostí dokonce 92mph. Hlouch je zvyklý spoléhat hlavně na rovné nadhozy, což jej může limitovat v roli startera, ale v roli relievera to až tolik vadit nemusí.

Martin Schneider - 48,5 Stuff+

Schneidera jistě nemusíme představovat, v 37 letech spoléhá zejména na preciznost nadhozů a nervy ze železa. Svými perfektními výkony dostal Čechy na WBC z kvalifikace, na samotném turnaji pak odházel nejvíce nadhozů ze všech našich nadhazovačů a Australany držel až do 7. směny jen na jednom bodu. Legenda.

Tomáš Duffek - 44 Stuff+

Ani Tomáš Duffek nepatří mezi obávané bombery, jeho zbraní je, podobně jako v případě Ercoliho, rozhodit pálkařovo časování střídáním rychlých a pomalejších nadhozů. Navíc háže hodně ze strany, takže využívá i různá umístění svých nadhozů střídavě do levé/pravé části strikezony, jak můžete vidět na obrázku:

Michal Kovala - 40 Stuff+

Michal Kovala je obecně považovaný za aktuálně největší český talent mezi nadhazovači, proto je pro mě velkým překvapením, že modelu se kombinace jeho 90+mph fastballů a 80+mph technických nadhozů příliš nelíbila. Budoucí hráč univerzity Georgie Tech však na turnaji neodházel ani 50 nadhozů, takže to připisuji spíše malému vzorku dat.

Ondřej Satoria - 32 Stuff+

Satoria si vydobil mezi japonskými fanoušky status takřka komiksového hrdiny, když postupně vyoutoval Nootbaara, Konda, Murakamiho a nakonec i Shoheie Ohtaniho. Ani jeden jeho fastball přitom nepřekonal hranici 80 mil v hodině! Satoria je exemplární příklad toho, jak i s pomalými nadhozy může být nadhazovač v zápase úspěšný.

Jeffrey Barto - 12,5 Stuff+

A na závěr Jeff Barto, náš naturalizovaný Američan dlouhodobě žijící a trénující v Třebíči. Také on model Stuff+ příliš neoslnil, ve druhé složce Location+ byl však v malém vzorku dat nejlepší z celého týmu! Na obrázku dole můžete vidět celkem zřetelně, jak se snažil přistupovat k pálkařům Korejců: fastbally spíše nahoře, slider proti levákům a changeup dolů a ven proti pravákům. Korejci se proti němu za necelých 6 směn téměř vůbec neprosadili...