Incredible Ethan

Datum: 26.5.2022 | Autor: Jiří Vlach

Se zahraničními importy je to vždy trochu jako sázka do loterie. Pořizujete si do týmu hráče, kterého jste nejspíš v životě naživo hrát neviděli a řídit se jejich statistikami ze zahraničních lig naprosto rozdílné úrovně může být často ošidné. Bez importů však nemůžete uspět na extraligové, případně ani na evropské úrovni, a tak týmům nezbývá, než každý rok rozhodit pár sázkových tiketů a doufat, že se na ně při výběru usměje štěstí.

© Lenka Brožová

Tempo Praha letos trefilo opravdový jackpot, když přivedlo do svého týmu amerického nadhazovače Ethana Skuiju. Ten má za sebou 3 sezony v první divizi NCAA a i když už tam ukázal svůj potenciál v házení strikeoutů s 10,6 K/9, kvůli 6.25 ERA přesto nepatřil mezi největší hvězdy týmu. 

V české Extralize však dokázal svou hru posunout na další úroveň a se svojí kombinací tvrdých fastballů a točivých sliderů (které jsme ukázali například zde) dokázal věci, které před ním ještě nikdo nedokázal. Začněme nejdříve například statistikou K%, tedy procenty strikeoutů vůči všem pálkařům.

Skuija vyautoval strikeoutem 53% soupeřů, tedy více než každého druhého pálkaře, který se mu postavil. Přijde vám to hodně? Ano, je to hodně, v Extralize zatím nikdo během základní části nepřekonal ani hranici 40% K%, natož 50%:

 

Žlutá tečka v grafu nahoře (i v dalších grafech níže) je Ethan Skuija. 53% strikeout rate je samozřejmě nový extraligový rekord pro základní část, o celých 14% (!) lepší, než dosud nejlepší Dylan Brammer v sezoně 2017 a o 21% lepší, než klubový rekord Tempa Joeyho Wagmana z loňské sezony.

Když už jsme u klubových rekordů, Skuija překonal rekordy Tempa hned v osmi kategoriích: ERA, K%, K/9, BAA, SLGA, OPSA, FIP, FIP- a kdyby se základní část hrála na 35 zápasů jako dříve místo pouze 21, pak by určitě padlo rekordů ještě víc.

Na K% samozřejmě úzce navazuje statistika strikeoutů na devět směn, tedy K/9, a není proto překvapení, že Skuija vytvořil nový extraligový rekord i zde. Račte prosím pohledět:

 

Všimněte si, jak obrovský je Skuijův odstup od druhého nejlepšího výkonu a zbytku hráčů!

 

 

Dva dosud nejlepší výkony patřily Rogeru Deagovi (14,8 K/9 v roce 1997 za Techniku) a Luisi Rengelovi (14,7 K/9 vloni za Blansko). Pro představu, nejlepšího Čecha v této statistice najdeme na 13. místě, kdy v sezoně 2020 hodil Daniel Padyšák průměrně 12,9 strikeoutů za 9 směn. Skuija ho tedy překonal o téměř 50 procent!

Nadhazovači, kteří hážou velké množství strikeoutů mají někdy problémy s tím, že pokud jejich nadhozy zrovna neminou pálky soupeře, pak bývají tvrdě trefované a často jsou z nich daleké odpaly. To ale vůbec není Skuijův případ: soupeři proti němu pálili s průměrem pouze .145 AVG, tedy zhruba 1 odpal ze 7 pokusů. Mimochodem, je to také další historický rekord Extraligy, velmi těsně před výkonem Jana Nováka z Hluboké z loňské sezony (.146 BAA):

 

 

Je spravedlivé si na konec přiznat, že těmto rekordům nejspíš pomohla také právě krátká základní část, která nahrává extrémnějším výkyvům, jenž jsou pak zaneseny do historie jako finální statistiky. Bude proto fascinující sledovat Skuijovo výkony i v druhé polovině Extraligy, ve které již nebudou žádné zápasy jednoduché a Skuija tak bude moci dokázat, že jeho výkony ze základní části nejsou jen dílem štěstí a náhody (spoiler alert: nejsou). Kam až to může Tempo se Skuijou dotáhnout? Semifinále by mělo být minimem, na kterém se určitě nebudou chtít zastavit...